Co oznacza taki poziom ferrytyny?

Witam trzy tygodnie temu wykonywałam badania , martwi mnie wynik : Żelaza - 59 Ferrytyna - 29 tsh rok temu było na poziomie 2,56 , teraz jest 2,86 .Lekarz pediatra twierdzi że jest to wynik w normie mieści się w tkz widełkach . Jednak jestem cały czas zmęczona , wypadają mi włosy garściami boje się że zostanę zaraz łysa , spóźniają mi się miesiączki od kilku miesięcy po kilkanaście dni . Czy powinnam udać się do specjalisty? Czy to tsh może być winne tym co się dzieje ?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi, aby określić aktualny stan zdrowia. To bardzo ważna profilaktyka w kierunku wielu chorób oraz oceny ewentualnego stanu zapalnego, toczącego się w organizmie.

Analizując przedstawione wyniki badań oraz towarzyszące Pani objawy, można by stwierdzić, że może mieć to związek zarówno z tarczycą, jak i poziomem żelaza. Wynik poziomu ferrytyny wystąpił w przyjętej granicy normy, jednakże poziom żelaza okazał się za niski. Ten stan mógłby świadczyć o lekkiej niedokrwistości, co bardzo często związane jest z chorobami tarczycy, zwłaszcza niedoczynnością tego gruczołu. Bardzo istotne, były by tutaj wyniki morfologii krwi, a w szczególności poziom hemoglobiny i hematokrytu.

Objawy takie, jak: wypadanie włosów, zmęczenie, czy nieregularne miesiączki mogą wynikać z chorej tarczycy. Dolegliwości takie mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy, czy chorobę autoimmunologiczną, jaką jest Hashimoto. W prawdzie wynik TSH mieści się w granicach normy, jednak dla kobiet w Pani wieku najbardziej optymalny byłby w zakresie: 1 – 2,5. Wiele osób przy wyższym TSH, może już odczuwać charakterystyczne objawy dla choroby zapalnej tarczycy.

Z racji odległości, trudno jest ustalić konkretną przyczynę Pani dolegliwości. Zalecamy, zatem wizytę u lekarza internisty lub endokrynologa, którzy w sposób szczegółowy ocenią Pani wyniki badań. Specjalista zdecyduje o ewentualnej dalszej diagnostyce i leczeniu.

Przydatne mogłyby okazać się takie badania, jak: pełna morfologia krwi, retikulocyty, CRP, poziom witaminy B12, kwasu foliowego, ft3, ft4 oraz przeciwciał przeciwtarczycowych: anty - TPO oraz anty-Tg w surowicy krwi.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zelazo

https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/anemia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.