Co oznacza taki poziom ferrytyny?

Witam trzy tygodnie temu wykonywałam badania , martwi mnie wynik : Żelaza - 59 Ferrytyna - 29 tsh rok temu było na poziomie 2,56 , teraz jest 2,86 .Lekarz pediatra twierdzi że jest to wynik w normie mieści się w tkz widełkach . Jednak jestem cały czas zmęczona , wypadają mi włosy garściami boje się że zostanę zaraz łysa , spóźniają mi się miesiączki od kilku miesięcy po kilkanaście dni . Czy powinnam udać się do specjalisty? Czy to tsh może być winne tym co się dzieje ?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Diagnozowanie Helicobacter Pylori

Helicobacter Pylori to bakteria, która można zagnieździć się w przewodzie pokarmowym i wyrządzić niemałe szkody. Jak ją rozpoznać? Obejrzyj film i dowiedz się, jak można zdiagnozować obecność tej bakterii.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi, aby określić aktualny stan zdrowia. To bardzo ważna profilaktyka w kierunku wielu chorób oraz oceny ewentualnego stanu zapalnego, toczącego się w organizmie.

Analizując przedstawione wyniki badań oraz towarzyszące Pani objawy, można by stwierdzić, że może mieć to związek zarówno z tarczycą, jak i poziomem żelaza. Wynik poziomu ferrytyny wystąpił w przyjętej granicy normy, jednakże poziom żelaza okazał się za niski. Ten stan mógłby świadczyć o lekkiej niedokrwistości, co bardzo często związane jest z chorobami tarczycy, zwłaszcza niedoczynnością tego gruczołu. Bardzo istotne, były by tutaj wyniki morfologii krwi, a w szczególności poziom hemoglobiny i hematokrytu.

Objawy takie, jak: wypadanie włosów, zmęczenie, czy nieregularne miesiączki mogą wynikać z chorej tarczycy. Dolegliwości takie mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy, czy chorobę autoimmunologiczną, jaką jest Hashimoto. W prawdzie wynik TSH mieści się w granicach normy, jednak dla kobiet w Pani wieku najbardziej optymalny byłby w zakresie: 1 – 2,5. Wiele osób przy wyższym TSH, może już odczuwać charakterystyczne objawy dla choroby zapalnej tarczycy.

Z racji odległości, trudno jest ustalić konkretną przyczynę Pani dolegliwości. Zalecamy, zatem wizytę u lekarza internisty lub endokrynologa, którzy w sposób szczegółowy ocenią Pani wyniki badań. Specjalista zdecyduje o ewentualnej dalszej diagnostyce i leczeniu.

Przydatne mogłyby okazać się takie badania, jak: pełna morfologia krwi, retikulocyty, CRP, poziom witaminy B12, kwasu foliowego, ft3, ft4 oraz przeciwciał przeciwtarczycowych: anty - TPO oraz anty-Tg w surowicy krwi.



Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zelazo

https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/anemia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty