Czy to może pomóc na wyrównanie ferrytyny?

Dzień dobry! Mam 21 lat i zmagam się z intensywnym wypadaniem włosów. Chciałabym spytać czy moje wyniki TSH= 3,83 przy normach 0,270-4,200, FT4=17,8 przy normach 12-22,00 oraz ferrytyna 13 przy normie 13-150 są prawidłowe . Dodam iż ostatnio mam dość stresujący okres w życiu co przyczyniło się do zaniedbania diety. Chciałabym zapytać też czy wyrównanie ferrytyny, przez prawidłową dietę oraz suplementację żelaza Pomoże w wyrównaniu TSH oraz czy stres ma wpływ na wyniki TSH. Bardzo dziękuje za odpowiedz :)

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonała Pani pewną diagnostykę, aby sprawdzić stan funkcjonowania organizmu oraz odnaleźć przyczynę wspomnianych dolegliwości.

Nie wspomniała Pani, czy występują choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że poziom ferrytyny mógł okazać się za niski, zwłaszcza dla kobiety w tak młodym wieku. Prawdopodobnie wynika to z nieodpowiedniej podaży żelaza w diecie, a także zbyt dużej utracie krwi przy miesiączkowaniu. Niezbędne może być wprowadzenie odpowiedniej suplementacji żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy B12.

W przypadku wartości TSH, pomimo występowania w ustalonej normie referencyjnej, wynik też jest za wysoki dla Pani przedziału wiekowego. Najbardziej optymalny poziom powinien oscylować w okolicach 1.

Stres może wywołać wiele problemów zdrowotnych, jak i również wpływać na wyniki badań oraz na ogólne samopoczucie.

Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem internistą lub endokrynologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym oraz analizie wszystkich wyników badań zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy https://portal.abczdrowie.pl/niskie-tsh-przyczyny-znaczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.