Co sugerują takie wyniki 20-letniej kobiety?

Witam, bardzo proszę o interpretacje wyników (kobieta 20 lat). Miałam robione trzy razy badania na tarczyce niestety pierwszych wyników nie mam, ale wydaje mi się ze tsh było poza normą 0,51-4,30. Kolejne badanie tsh 2,950 norma 0,51-4,30, ft3 3,99 norma 2,56-5,01, ft4 1,52 norma 0,98-1,64. I ostatnie badanie zrobione po trzech miesiącach od ostatniego tsh 4,040 norma 0,510-4,300, ft3 3,66 norma 2,56-5,01, ft4 1,29 norma 0,98-1,64, anty-tpo <9,00 norma 0,00-26,00, anty-tg 12,70 norma 0,00-64,00, wapń zjonizowany 1,02 norma 0,98-1,13.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Analizując Pani wyniki badań hormonalnych, można by stwierdzić, że w ostatnim czasie zwiększeniu uległ poziom TSH. Nie napisała Pani, czy przyjmuje syntetyczne hormony tarczycy i w jakiej dawce. To ważna informacja, żeby określić przyczynę wzrostu tego wskaźnika.

Istotnym jest również, czy występują konkretne objawy, między innymi: zmęczenie, senność, zaparcia, wypadanie włosów, przybieranie na wadze, czy nieregularne miesiączki. Takie dolegliwości mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy, która uzależniona jest od wartości TSH.

Hormon tyreotropowy wykorzystywany jest do zdiagnozowania zaburzeń tarczycy. Wydzielany jest on przez przysadkę mózgową. Wzrost poziomu tego hormonu może wskazywać na niedoczynność tarczycy, nadczynność przysadki oraz chorobę Hashimoto. Należy pamiętać, żeby badania hormonalne wykonywać z rana na czczo, gdyż wynik ten będzie najbardziej miarodajny.

Proponujemy konsultację z lekarzem endokrynologiem, który oceni Pani wyniki badań i wskaże odpowiedni kierunek leczenia. Prawdopodobnie zostanie przepisana konkretna dawka syntetycznego hormonu, aby móc wyregulować poziom TSH.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-interpretowac-wyniki-oznaczania-hormonow-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/niskie-tsh-przyczyny-znaczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.