Co robić z wypadaniem włosów u 31-latki?

Dzień dobry, Mam 31 lat, od 17 roku życia zmagam sie z wypadaniem włosów, są okresy lepsze i gorsze. Na poczatku byłam u wielu lekarzy (detmatolodzy, endokrynolog, trycholog, ginekolog) i każdy bagatelizowal mój problem (jeden lekarz zapisał euthyrox 0.25 pol tabletki okolo 19 roku zycia). Ostatnio jednak mam problem żeby zajść w druga ciąże i włosy są w tragicznej kondycji (wypadają także te które dopiero wyrosły np 3-4cm), więc próbuje szukac pomocy. Chciałabym sie dowiedzieć czy przyczyną moich problemów może być tarczyca. Ostatnie wyniki Tsh 2.3, ft3 3.01, ft4 1.31, anty-TPO <9, anty-TG 14.6 Poprzednie wyniki Tsh na przestrzeni lat zawsze krążyły dokoła 2, jedynie w momencie zajścia w pierwszą ciąże (2019) miałam 0.7. Chciałabym się dowiedzieć czy jest sens próbować jakiejś diety, czy udać się do endokrynologa ponieważ mam obawy znów usłyszeć, że wszystko w porządku. Dodatkowe objawy, jakie u siebie obserwuje często występujące uczucie zimna, niezwiązane z temperaturą otoczenia przewlekłe uczucie zmęczenia ospałość w ciągu dnia Rozchwianie emocjonalne zaburzenia lękowe spowolnienie perystaltyki jelit- niestrawność, zatwardzenia suchość i bladość skóry bóle mięśniowo-stawowe Spadek/Wahania libido Przerzedzenie zewnętrznej części brwi Ciemne obszary łokcie i kolana i kostki(stopy) Bardzo proszę o konsultacje i pomoc. Dziękuje

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Dziękuję za nadesłane pytanie. Domyślam się, że po tylu latach zmagania się z tym problemem jest Pani już mocno sfrustrowana i zmęczona.

Nadmierne wypadanie włosów to, wbrew pozorom, złożony problem, który może wynikać z wielu różnych przyczyn. Niedobrze, że nie uzyskała Pani chociaż podstawowej diagnozy jak np. określenie typu łysienia (np. androgenowe). Jeśli dodatkowo nie może Pani zajść w ciążę, to na pewno potrzebna jest poszerzona diagnostyka – niezależnie od badań wykonanych, gdy miała Pani 17 lat.

Nie ma Pani niedoczynności tarczycy ani autoimmunologicznego zapalenia tego gruczołu (ch. Hashimoto), ale bardzo niski poziom tyroksyny (FT4) wymaga konsultacji z lekarzem endokrynologiem i być może wykonania USG tarczycy (https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-tsh-w-normie-przy-niskim-ft4). Ponadto, jeśli planuje Pani zajść w ciążę to warto z nim omówić możliwość obniżenia wartości TSH do około 1 (tę wartość uznaje się za najbardziej sprzyjającą poczęciu).

Jeśli wykluczona została anemia, nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane innymi nieprawidłowościami układu hormonalnego – np. zbyt wysokim poziomem androgenów lub prolaktyny, a także zespołem policystycznych jajników czy insulinoopornością.

Sugeruję, by spróbowała Pani znaleźć lekarza endokrynologa (lub endokrynologa-ginekologa), który spojrzy na Pani problemy całościowo i podejmie się diagnostyki. Nawet, jeśli ma Pani złe doświadczenia w tym zakresie, to teraz, jako dojrzała kobieta może Pani znaleźć takich specjalistów, którzy wykażą się zrozumieniem i profesjonalnym podejściem.

Na wizytę proszę zabrać aktualne wyniki badań krwi: morfologii i hormonów tarczycowych. Lekarz zapewne zleci dodatkowe badania – oznaczenie poziomu ferrytyny, witaminy D3, B12 i następujących hormonów: estradiol, testosteron, androstendion, DHEA-S, progesteron, prolaktyna, kortyzol. Być może te wyniki wyjaśnią przyczyny pozostałych dolegliwości.

Nie wiem, jak odżywia się Pani teraz, ale konsultacja z dobrym dietetykiem na pewno nie zaszkodzi. Być może cierpi Pani na jakieś nietolerancje pokarmowe – warto się temu przyjrzeć i wykonać badania w tym kierunku, ponieważ znane są przypadki, gdy „winowajcą” wielu problemów (w tym z zajściem w ciążę) okazywał się być gluten. Odpowiednio dobrany styl odżywiania może pomóc ustabilizować pewne hormony, wyciszyć stany zapalne, uzupełnić niedobory składników witamin i innych ważnych składników – a to z pewnością korzystanie wpłynie na Pani samopoczucie, kondycję skóry i włosów oraz pomoże przygotować organizm na ciążę.

O innych przyczynach wypadania włosów i sposobach radzenia sobie z tym problemem może Pani przeczytać na przykład w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby

https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-androgenowe

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.