Dzień dobry!
Dziękuję za nadesłane pytanie. Domyślam się, że po tylu latach zmagania się z tym problemem jest Pani już mocno sfrustrowana i zmęczona.
Nadmierne wypadanie włosów to, wbrew pozorom, złożony problem, który może wynikać z wielu różnych przyczyn. Niedobrze, że nie uzyskała Pani chociaż podstawowej diagnozy jak np. określenie typu łysienia (np. androgenowe). Jeśli dodatkowo nie może Pani zajść w ciążę, to na pewno potrzebna jest poszerzona diagnostyka – niezależnie od badań wykonanych, gdy miała Pani 17 lat.
Nie ma Pani niedoczynności tarczycy ani autoimmunologicznego zapalenia tego gruczołu (ch. Hashimoto), ale bardzo niski poziom tyroksyny (FT4) wymaga konsultacji z lekarzem endokrynologiem i być może wykonania USG tarczycy (https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-tsh-w-normie-przy-niskim-ft4). Ponadto, jeśli planuje Pani zajść w ciążę to warto z nim omówić możliwość obniżenia wartości TSH do około 1 (tę wartość uznaje się za najbardziej sprzyjającą poczęciu).
Jeśli wykluczona została anemia, nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane innymi nieprawidłowościami układu hormonalnego – np. zbyt wysokim poziomem androgenów lub prolaktyny, a także zespołem policystycznych jajników czy insulinoopornością.
Sugeruję, by spróbowała Pani znaleźć lekarza endokrynologa (lub endokrynologa-ginekologa), który spojrzy na Pani problemy całościowo i podejmie się diagnostyki. Nawet, jeśli ma Pani złe doświadczenia w tym zakresie, to teraz, jako dojrzała kobieta może Pani znaleźć takich specjalistów, którzy wykażą się zrozumieniem i profesjonalnym podejściem.
Na wizytę proszę zabrać aktualne wyniki badań krwi: morfologii i hormonów tarczycowych. Lekarz zapewne zleci dodatkowe badania – oznaczenie poziomu ferrytyny, witaminy D3, B12 i następujących hormonów: estradiol, testosteron, androstendion, DHEA-S, progesteron, prolaktyna, kortyzol. Być może te wyniki wyjaśnią przyczyny pozostałych dolegliwości.
Nie wiem, jak odżywia się Pani teraz, ale konsultacja z dobrym dietetykiem na pewno nie zaszkodzi. Być może cierpi Pani na jakieś nietolerancje pokarmowe – warto się temu przyjrzeć i wykonać badania w tym kierunku, ponieważ znane są przypadki, gdy „winowajcą” wielu problemów (w tym z zajściem w ciążę) okazywał się być gluten. Odpowiednio dobrany styl odżywiania może pomóc ustabilizować pewne hormony, wyciszyć stany zapalne, uzupełnić niedobory składników witamin i innych ważnych składników – a to z pewnością korzystanie wpłynie na Pani samopoczucie, kondycję skóry i włosów oraz pomoże przygotować organizm na ciążę.
O innych przyczynach wypadania włosów i sposobach radzenia sobie z tym problemem może Pani przeczytać na przykład w poniższych artykułach:
• https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby
• https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-androgenowe
Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia!
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak długo może zająć unormowanie wypadania włosów? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Wypadanie włosów a choroba Hashimoto u 42-latki – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Dlaczego mam to ogólne wypadanie włosów? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak uporać się z wypadaniem włosów w niedoczynności tarczycy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co mam robić z tym wypadaniem włosów? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam to wypadanie włosów? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy te wyniki badania tarczycy maja związek z wypadaniem włosów? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jakie badania wykonać przy wypadaniu włosów u 36-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Nadmierne wypadanie włosów u 21-latki – odpowiada Lek. Iwona Stajkowska
- Co robić z wypadaniem włosów podczas stosowania Depratalu? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Choroby tarczycy łatwo zbagatelizować i pomylić z innymi dolegliwościami. Jak je rozpoznać?
Szacuje się, że ok. 20 proc. Polaków zmaga się z r
TSH - wyniki i interpretacja, skuteczność badania
Kiedy dochodzi do zaburzeń w sferze funkcjonowania
Fałszuje wyniki badań. "Wpędzanie zdrowego człowieka w chorobę"
- W krótkim czasie z niedoczynności zrobiła si