Dlaczego mam to wypadanie włosów?

Witam! Od ponad 4 lat mam problem z wypadającymi włosami.Od dziecka nie miałam ich zbyt wiele,sporo zaczęło mi rosnąć w wieku 15 lat.Sadzilam że to może łysienie plackowate przez co miałam napady depresji.Rok temu zgłosiłam się do pani dermatolog,ta oznajmiła że to łysienie androgenowe i kazała mi zrobić badania krwi i wogole.Badania wyszły mi dość ciekawe,szczególnie na hormony,poziom hormonów przekraczał u mnie granice przeciętnego mężczyzny,coś około 800,o ile dobrze pamietam.Sądziłam że da mi skierowanie na jakieś tabletki hormonalne czy coś ale przepisała mi szampony formy ducrae,coś takiego i Wcierki do włosów firmy Minovivax 5%.Przyznam że włosy przez zimę ładnie zaczęły odrastać ale co z tego jak od razu gdy zaczęła się wiosna z automatu aż do teraz co drugie mycie to wypadanie sporej ilości włosów.?Nakazała bym dalej tego używała i na tym wizyty się skończyły bo uznała że już nie muszę przychodzić...I to tyle?Nie wiem co dalej robić,wciąż tego używam ale raczej już nie daje to takiego efektu.Przedtem używałam innych środków ale u mnie jest tak że dana wcierka lub szampon działa jakby przez dwa tygodnie a potem przestaje?Te od pani dermatolog właśnie dość długo działały do wiosny że tak powiemXDMialam śliczne gęste włosy i jest ich zdecydowanie mniej;/

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za nadesłane pytanie. Serdecznie Pani współczuję, że jak dotąd nie uzyskała Pani skutecznej pomocy w rozwiązaniu swojego problemu. Zapewne czuje się Pani sfrustrowana i zawiedziona brakiem efektów leczenia.

Nadmierne wypadanie włosów to, wbrew pozorom, złożony problem, mogący wynikać z wielu przyczyn. Jak Pani pisze, przeszła już Pani diagnostykę hormonalną (która wykazała duże nieprawidłowości) i na tej podstawie postawiono rozpoznanie – łysienie androgenowe.

Ł. A. (zwane również łysieniem typu męskiego) to najczęstsza przyczyna utraty włosów, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Podłożem łysienia tej odmiany są mutacje w genach, które warunkują produkcję hormonów męskich (androgenów). W przypadku pań cierpiących na to zaburzenie dochodzi do nadprodukcji androgenów (hiperandrogenizacji). Obszerne informacje na temat przyczyn, przebiegu, diagnostyki i leczenia łysienia androgenowego może Pani znaleźć w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-androgenowe.

Niestety, objawowe leczenie tego typu łysienia (np. preparatem zawierającym minoksydyl) często daje jedynie krótkotrwałą poprawę, która mija wraz z zaprzestaniem kuracji. W Pani przypadku – gdy wyniki dały obraz dużych nieprawidłowości hormonalnych – potrzebna jest wizyta u lekarza specjalisty; leczeniem układu hormonalnego zajmują się endokrynolodzy. Prawdopodobnie potrzebna będzie poszerzona diagnostyka obrazowa stanu jajników, nadnerczy i tarczycy, a także konsultacja ginekologiczna. Dopiero wtedy możliwe będzie ustalenie i leczenie przyczyny problemu nadmiernego wypadania włosów.

Uzyskanie równowagi hormonalnej jest bardzo istotne dla zdrowia całego Pani organizmu, dlatego sugeruję jak najszybszą konsultację u dobrego endokrynologa. Myślę, że warto też zmienić dermatologa lub wybrać się na wizytę do trychologa, czyli specjalisty od chorób skóry głowy i włosów.

Zachęcam też do lektury obszernego artykułu w naszym serwisie na temat wypadania włosów: https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby.

Pozdrawiam Panią serdecznie. Wszystkiego dobrego!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.