Witam serdecznie!
Dziękuję za nadesłane pytanie. Serdecznie Pani współczuję, że jak dotąd nie uzyskała Pani skutecznej pomocy w rozwiązaniu swojego problemu. Zapewne czuje się Pani sfrustrowana i zawiedziona brakiem efektów leczenia.
Nadmierne wypadanie włosów to, wbrew pozorom, złożony problem, mogący wynikać z wielu przyczyn. Jak Pani pisze, przeszła już Pani diagnostykę hormonalną (która wykazała duże nieprawidłowości) i na tej podstawie postawiono rozpoznanie – łysienie androgenowe.
Ł. A. (zwane również łysieniem typu męskiego) to najczęstsza przyczyna utraty włosów, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Podłożem łysienia tej odmiany są mutacje w genach, które warunkują produkcję hormonów męskich (androgenów). W przypadku pań cierpiących na to zaburzenie dochodzi do nadprodukcji androgenów (hiperandrogenizacji). Obszerne informacje na temat przyczyn, przebiegu, diagnostyki i leczenia łysienia androgenowego może Pani znaleźć w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-androgenowe.
Niestety, objawowe leczenie tego typu łysienia (np. preparatem zawierającym minoksydyl) często daje jedynie krótkotrwałą poprawę, która mija wraz z zaprzestaniem kuracji. W Pani przypadku – gdy wyniki dały obraz dużych nieprawidłowości hormonalnych – potrzebna jest wizyta u lekarza specjalisty; leczeniem układu hormonalnego zajmują się endokrynolodzy. Prawdopodobnie potrzebna będzie poszerzona diagnostyka obrazowa stanu jajników, nadnerczy i tarczycy, a także konsultacja ginekologiczna. Dopiero wtedy możliwe będzie ustalenie i leczenie przyczyny problemu nadmiernego wypadania włosów.
Uzyskanie równowagi hormonalnej jest bardzo istotne dla zdrowia całego Pani organizmu, dlatego sugeruję jak najszybszą konsultację u dobrego endokrynologa. Myślę, że warto też zmienić dermatologa lub wybrać się na wizytę do trychologa, czyli specjalisty od chorób skóry głowy i włosów.
Zachęcam też do lektury obszernego artykułu w naszym serwisie na temat wypadania włosów: https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby.
Pozdrawiam Panią serdecznie. Wszystkiego dobrego!
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy wypadanie włosów w moim wieku jest normalne? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czego przyczyną może być wypadanie włosów? – odpowiada Lek. Magdalena Szymańska
- Czy istnieją inne sposoby na wypadanie włosów? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Czy kobieta może stosować Minovivax? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam to ogólne wypadanie włosów? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego moje włosy wypadają w tak dużej ilości? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Wypadanie włosów a suplementacja witamin – odpowiada Dr hab. n. med. Michał Sobjanek
- Jak leczyć wypadanie włosów w zakolach? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak leczyć nadmierne wypadanie włosów u 24-latki? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Do jakiego lekarza się udać z tym brakiem włosów z tyłu głowy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie