Czy brak miesiączki wzmaga wypadanie włosów?

Witam od kilku lat lecze łysienie androgenowe ale w końcu po znalezieniu dobrego endokrynologa wszystko zaczęło się zmieniać włosy przestały wpadać i zaczęły odrastac dodam że lekarz przepisał mi spironol brałam go dwa miesiące ale skoro zauważyłam że jest ok to odstawilam po czym problem zaczął powracać po dobrym miesiącu po czym zauważyłam też brak miesiączki i bardziej wzmożone wypadanie włosów a w ciąży nie jestem byłam u ginekologa i przepisał mi tabletki na wywołanie okresu czy te wypadanie włosów jest możliwe teraz brakiem miesiączki

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wypadanie włosów nie jest spowodowane brakiem krwawienia miesięcznego, a raczej te dwie przypadłości są ze sobą powiązane i być może wynikają z braku równowagi gospodarki hormonalnej.

Nie napisała Pani z jakiego powodu przyjmowany był Spironol – jeżeli był to hiperaldosteronizm, to prawdopodobnie nie powinna Pani odstawiać leku bez konsultacji z endokrynologiem. Jednym z czynników skutkujących łysieniem androgenowym może być za wysoki poziom aldosteronu. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/hiperaldosteronizm.

Sugeruję przede wszystkim konsultacje endokrynologiczne oraz badania hormonalne, które powinny wskazać przyczynę braku miesiączki oraz nawrotu łysienia – obie te dolegliwości bywają ściśle powiązane z niewłaściwą gospodarką hormonalną organizmu, o czym wspominałam powyżej. Więcej na ten temat pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-androgenowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.