W jaki sposób wypadają włosy przy tej chorobie?

Witam, została u mnie zdiagnozowana choroba hashimoto, jednym z przykrych skutków choroby jest wypadanie włosów. Mam pytanie w jaki sposób wypadają włosy w tej chorobie? Czy najpierw pojawią się zakola czy włosy będą "schodzić" z całej głowy? Bo slyszałem opinię, że przy chorobie tarczycy włosy wypadają z całej głowy, natomiast przy "normalnym" łysieniu androgenowym łysienie zaczyna się od zakoli najczęściej na skroniach. Dziękuję za pomoc !

Redakcja abcZdrowie

Witam,

łysienie przy chorobach tarczycy nazywane jest łysieniem telogenowym – pod wpływem nieprawidłowego funkcjonowania hormonów tarczycy dochodzi do skrócenia telogenowej fazy wzrostu włosa. Dodatkowo włosy stają się matowe, podatne na złamania, kruche i słabe. Zatem mogą wypadać na całym obszarze głowy. Natomiast, jeżeli niedostatki w funkcjonowaniu tarczycy mają podłoże autoimmunologiczne – czyli np. choroba Hashimoto lub Gravesa-Basedowa – to może pojawić się także łysienie plackowate. Proszę zapoznać się z tym artykułem, powinien rozwiać Pańskie wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/oznaczenie-hormonow-tarczycy.

Z kolei łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną przerzedzania włosów u mężczyzn i faktycznie polega na ich przerzedzaniu się najpierw na skroniach, potem na czubku głowy. Z kolei u kobiet łysienie androgenowe powoduje poszerzenie linii przedziałka bez charakterystycznego łysienia na skroniach. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/lysienie-androgenowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.