Czy to może być choroba Hashimoto u 22-latki?

Witam mam 22 lata , waga 81 kg przy wzroście 170 Ostatnio miałam problemy ze snem ,zmęczenie , przyrost wagi , nerwowość , wypadanie Włosów , rzęs Zrobiłam badanie na tarczyce z krwi i wyszło wszystko dobrze , endokrynolog postanowiła zrobić jeszcze usg tarczycy Wyszedł na prawym płacie torbiel 5,5 mm Reszta w normie Lekarz który wykonywał usg napisał na badaniu ze usg sugeruje aitd I pytał wcześniej ile choruje na tarczyce , byłam w szoku ponieważ nie choruje a z krwi wyszło wszystko dobrze Pytanie czy to może być hashimoto ? I dlaczego z krwi nic nie wyszło Lekarka jeszcze skierowała na jakieś badania krwi na dwa hormony Czy jest się czego obawiać ? Kobieta , 22 lata
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Objawy, które Pani wymieniła często występują przy niedoczynności tarczycy. Mam na myśli nadmierną senność, zmęczenie, przybieranie na wadze, wypadanie włosów, czy trudności w sferze emocjonalnej. Oprócz tego mogą pojawić się zaparcia, problemy z koncentracją uwagi, pogorszenie pamięci, sucha skóra, sińce pod oczami, zaburzenia cyklu miesiączkowego. Symptomy pochodzą z różnych układów organizmu, ponieważ hormony tarczycowe biorą udział niemalże we wszystkich procesach ustroju i ich niedobory prowadzą do jego stopniowego rozregulowania.

Badania, które nazwała Pani badaniami tarczycy to zapewne TSH. Hormon tyreotropowy wydzielany przez przysadkę reguluje pracę tarczycy przez sprzężenie zwrotne i jest to pierwsze badanie wykonywane w przypadku podejrzeń problemów z pracą gruczołu tarczycowego.

Hormony tarczycowe, czyli trijodotyronina – T3 i tyroksyna - T4 są wydzielane przez tarczycę w odpowiedzi na sygnał z przysadki. I takie badanie (FT3, FT4) zaleciła lekarz zaniepokojona wynikiem USG tarczycy. Autoimmunizacyjne choroby tarczycy (ang. autoimmune thyroid diseases, czyli AITD) to bardzo częste choroby autoimmunologiczne. Termin ten obejmuje dwie jednostki chorobowe: chorobę Hashimoto, będącą bardzo częstą przyczyną niedoczynności oraz chorobę Gravesa-Basedowa, w konsekwencji której dochodzi do nadczynności tarczycy.

W niektórych przypadkach okazuje się, że sam prawidłowy wynik TSH jest niewystarczający. Interpretacji należy dokonywać w oparciu o wyniki ww. badań jednocześnie oraz obraz kliniczny pacjenta (opisywane przez niego objawy). Oprócz powyższych należałoby oznaczyć jeszcze poziom przeciwciał anty-TPO oraz anty-TG – ich podwyższenie świadczy o tym, że w organizmie toczy się choroba o podłożu autoimmunologicznym. Sądząc po objawach, których Pani doświadcza, będzie chodziło o chorobę Hashimoto. W chorobie tej własne przeciwciała atakują komórki tarczycowe doprowadzając do stopniowego niszczenia tkanek tarczycy, a w konsekwencji do coraz mniejszej produkcji hormonów i ostatecznie wystąpienia niedoborów w ustroju. Jest możliwy taki moment w historii choroby Hashimoto, kiedy badania hormonów przysadki i tarczycy są jeszcze w normie, przy podwyższonym poziomie przeciwciał antytarczycowych, gdyż gruczoł tarczowy jest jeszcze zniszczony w niewielkim stopniu.

W przypadku potwierdzenia choroby Hashimoto potrzebne będzie pozostawanie pod stałą opieką lekarza specjalisty endokrynologa i zapewne rozpoczęcie farmakoterapii syntetycznymi hormonami tarczycy.

Więcej na temat niedoczynności oraz choroby Hashimoto znajdzie Pani np. tutaj:

https://portal.abczdrowie.pl/uwaga-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-tarczycy-atakuja-coraz-czesciej

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty