Witam serdecznie!
Objawy, które Pani wymieniła często występują przy niedoczynności tarczycy. Mam na myśli nadmierną senność, zmęczenie, przybieranie na wadze, wypadanie włosów, czy trudności w sferze emocjonalnej. Oprócz tego mogą pojawić się zaparcia, problemy z koncentracją uwagi, pogorszenie pamięci, sucha skóra, sińce pod oczami, zaburzenia cyklu miesiączkowego. Symptomy pochodzą z różnych układów organizmu, ponieważ hormony tarczycowe biorą udział niemalże we wszystkich procesach ustroju i ich niedobory prowadzą do jego stopniowego rozregulowania.
Badania, które nazwała Pani badaniami tarczycy to zapewne TSH. Hormon tyreotropowy wydzielany przez przysadkę reguluje pracę tarczycy przez sprzężenie zwrotne i jest to pierwsze badanie wykonywane w przypadku podejrzeń problemów z pracą gruczołu tarczycowego.
Hormony tarczycowe, czyli trijodotyronina – T3 i tyroksyna - T4 są wydzielane przez tarczycę w odpowiedzi na sygnał z przysadki. I takie badanie (FT3, FT4) zaleciła lekarz zaniepokojona wynikiem USG tarczycy. Autoimmunizacyjne choroby tarczycy (ang. autoimmune thyroid diseases, czyli AITD) to bardzo częste choroby autoimmunologiczne. Termin ten obejmuje dwie jednostki chorobowe: chorobę Hashimoto, będącą bardzo częstą przyczyną niedoczynności oraz chorobę Gravesa-Basedowa, w konsekwencji której dochodzi do nadczynności tarczycy.
W niektórych przypadkach okazuje się, że sam prawidłowy wynik TSH jest niewystarczający. Interpretacji należy dokonywać w oparciu o wyniki ww. badań jednocześnie oraz obraz kliniczny pacjenta (opisywane przez niego objawy). Oprócz powyższych należałoby oznaczyć jeszcze poziom przeciwciał anty-TPO oraz anty-TG – ich podwyższenie świadczy o tym, że w organizmie toczy się choroba o podłożu autoimmunologicznym. Sądząc po objawach, których Pani doświadcza, będzie chodziło o chorobę Hashimoto. W chorobie tej własne przeciwciała atakują komórki tarczycowe doprowadzając do stopniowego niszczenia tkanek tarczycy, a w konsekwencji do coraz mniejszej produkcji hormonów i ostatecznie wystąpienia niedoborów w ustroju. Jest możliwy taki moment w historii choroby Hashimoto, kiedy badania hormonów przysadki i tarczycy są jeszcze w normie, przy podwyższonym poziomie przeciwciał antytarczycowych, gdyż gruczoł tarczowy jest jeszcze zniszczony w niewielkim stopniu.
W przypadku potwierdzenia choroby Hashimoto potrzebne będzie pozostawanie pod stałą opieką lekarza specjalisty endokrynologa i zapewne rozpoczęcie farmakoterapii syntetycznymi hormonami tarczycy.
Więcej na temat niedoczynności oraz choroby Hashimoto znajdzie Pani np. tutaj:
• https://portal.abczdrowie.pl/uwaga-hashimoto
• https://portal.abczdrowie.pl/choroby-tarczycy-atakuja-coraz-czesciej
• https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie
Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy możliwe, że mam jednak Hashimoto? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznacza taki opis USG tarczycy u 22-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy moje wymiary tarczycy są prawidłowe? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy te wyniki mogą świadczyć o niedoczynności? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy choroba Hashimoto jest postępująca? – odpowiada Dr n. med. Marek Derkacz
- Jak długo może zająć unormowanie wypadania włosów? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy można stwierdzić Hashimoto w takiej sytuacji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy Hashimoto można wyleczyć? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy w tym przypadku istnieje prawdopodobieństwo hashimoto? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Choroba Hashimoto a planowanie ciąży u 28-latki – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
artykuły
Hashimoto: gdy brakuje hormonów tarczycy
Problemy z suchą skórą, wypadanie włosów, tycie, u
Diagnostyka choroby Hashimoto - objawy i badanie przedmiotowe, laboratoryjne, USG, biopsja
Niedoczynność tarczycy to zespół objawów kliniczny
Daje objawy jak chore jelita. Od razu biegiem do endokrynologa
Problemy jelitowe, takie jak ból brzucha, wzdęcia