Czy można stwierdzić Hashimoto w takiej sytuacji?

Dzień dobry, Endokrynolog stwierdził u mnie chorobę hashimoto. Czy jest możliwość stwierdzenia tej choroby tarczycy jeśli anty tg i anty tpo są w normie? Jednynie wynik tsh mam 3,02… Czy jeśli mam to hashimoto to czy możliwe ze węzły chłonne które nie bolą są duże Ok 2,5cm i jest ich kilkanaście są właśnie od tarczycy?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie gruczołu tarczowego (tarczycy), to choroba, której objawy nie są charakterystyczne, dlatego jej diagnostyka nie jest łatwa. Podobnie jest z leczeniem, które sprowadza się głównie do usuwania skutków choroby, a nie jej przyczyny, ponieważ ta jest trudna do ustalenia.

Pierwszymi badaniami, jakie zleca lekarz podczas diagnostyki choroby Hashimoto są badania hormonalne, które mają na celu potwierdzenie niedoczynności tarczycy. Są to oznaczenia hormonów tarczycy: trójjodotyroniny i tyroksyny, a także hormonu przysadkowego tyreotropowego TSH, który wpływa na czynność samego gruczołu tarczycowego.

Pani przypadek wydaje się odpowiadać standardowej diagnostyce stosowanej przy podejrzeniu występowania Hashimoto, dodatkowe informacje może Pani znaleźć w artykułach poniżej.

https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-choroby-hashimoto-objawy-i-badanie-przedmiotowe-laboratoryjne-usg-biopsja

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

Może Pani również sprawdzić u siebie występowanie najczęstszych objawów tej choroby, czyli: zmęczenie, osłabienie, przygnębienie i rozdrażnienie, suchość skóry, kłopoty z utrzymaniem wagi, zaparcia, przedłużony czas miesiączki, słabą tolerancję zimna, chrypkę, wypadanie włosów, kłopoty z koncentracją i pamięcią, bóle mięśni, bóle stawów, wole tarczycowe.

W Pani przypadku zasadne byłoby wykonanie USG okolicy szyi. Węzły chłonne szyjne i okoliczne mogą być powiększone w przypadku występowania choroby Hashimoto, jako że jest to choroba zapalna. Dlatego też najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który Panią zbada i zleci USG. Zachęcamy do także do lektury pytania oraz odpowiedzi, gdzie został poruszony podobny problem.

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/o-czym-swiadcza-powiekszone-wezly-chlonne-na-szyi-u-osoby-z-hashimoto

Jeśli uzna Pani za zasadne, zapraszamy także do zapoznania się z artykułem związanym z leczeniem choroby Hashimoto przy pomocy diety:

https://portal.abczdrowie.pl/dieta-przy-chorobie-hashimoto

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.