Czy to jest Hashimoto?

Witam mam 34 lata 8 miesięcy temu urodziłam 2 synka przez cc. Po pologu wszystko było ok...przez 2 miesięce, później miesiączka zaczęła mi zanikac, zaczęły wypadac wlosy i szybko schudłam prawie 20 kg. Tarczyca na poziomie 5,900 potem 4,600 morfologia i obrazki wszystko ok. Czy to Hashimoto ? Ciężko w moim mieście dostać się do lekarza, przychodnie pozamykali, szpital jednoimienny i mam problem.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

u około 5-10% kobiet po porodzie rozwija się PZT, czyli poporodowe zapalenie tarczycy. Zazwyczaj choroba, będąca zaburzeniem pracy gruczołu, ujawnia się od kilku miesięcy do roku po porodzie i ma charakter przemijający. Wskutek tego wiele kobiet pozostaje niezdiagnozowanych, a pewne dolegliwości, tak typowe dla chorób tarczycy, zrzuca się na karb braku równowagi hormonalnej spowodowanego zakończeniem ciąży.

Niekiedy jednak PZT nie ustępuje, a co więcej – przybiera postać trwałej niedoczynności lub nadczynności tarczycy. Więcej informacji na ten temat w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/zapalenia-tarczycy.

Trudno jednak stawiać diagnozę tylko na podstawie poziomu TSH, choć należy nadmienić w tym miejscu, że u Pani poziom hormonu tyreotropowego jest znacznie przekroczony. Jeśli jest Pani zainteresowana, to normy dla tego (i pozostałych) hormonu odnajdzie Pani pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-hormonow-tarczycy.

Niewykluczone, że Pani dolegliwości wynikają z niedoczynności tarczycy. Na pewno wskazane jest, by wykonała Pani tzw. panel tarczycowy, obejmujący kompleksową diagnostykę hormonów tarczycy. Jest to niezbędne do ustalenia stanu gruczołu tarczowego oraz, być może, rozpoczęcia leczenia. Proszę nie zwlekać z wizytą u endokrynologa, który zleci wszystkie konieczne badania oraz podstawi diagnozę.

Zachęcam także do lektury materiału poruszającego problematykę niedoczynności tarczycy: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.