Czy możliwe jest u mnie Hashimoto?

Endokrynolog, przy usg, stwierdził, że może być niedoczynność tarczycy. Badanie TSH w normie, anty-tpo przekroczone wynik 1700. Wizyta następna u lekarza za półtora miesiąca. Czy można mieć Hashimoto bez choroby tarczycy? Czy jest jakieś leczenie kobiety z tymi wynikami w kontekście zajścia w ciążę?
KOBIETA, 42 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Zarówno Pani wyniki badań, jak i obserwacje endokrynologa wskazują na możliwość istnienia choroby Hashimoto, która jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy i ma podłoże autoimmunologiczne. Wysokie poziomy przeciwciał anty-TPO są charakterystyczne dla tej choroby i wskazują na atak układu immunologicznego na tarczycę.

Co do pytania, czy można mieć Hashimoto bez choroby tarczycy, odpowiedź brzmi: tak, jest to możliwe we wczesnym stadium choroby. W początkowych etapach Hashimoto tarczyca może nadal funkcjonować prawidłowo, co za tym idzie poziomy hormonów tarczycy mogą być w normie. Z biegiem czasu jednak autoimmunologiczne ataki na tarczycę mogą prowadzić do zmniejszenia jej zdolności do produkcji hormonów, co może skutkować niedoczynnością w przyszłości.

Jeśli chodzi o planowanie ciąży w powyższym kontekście, ważne jest, aby tarczyca była odpowiednio monitorowana i ewentualnie leczona tak, by zapewnić optymalne warunki dla zajścia w ciążę i zdrowego rozwoju płodu. Niedoczynność gruczołu tarczowego może znacząco wpłynąć na płodność oraz przebieg ciąży, dlatego w tym momencie kontrola poziomów hormonów tarczycy jest kluczowa.

W sytuacji, gdy planuje Pani ciążę lub jest już w ciąży, endokrynolog może zalecić szczegółowe monitorowanie funkcji tarczycy i dostosowanie dawki lewotyroksyny, jeśli jest to konieczne dla utrzymania poziomu hormonów tarczycy w optymalnym zakresie. To istotne zarówno dla Pani zdrowia, jak i zdrowia przyszłego dziecka.

Zapraszam również do lektury poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/hashimoto-a-ciaza

https://portal.abczdrowie.pl/hashimoto-gdy-brakuje-hormonow-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/dziejesienazywo-jak-choroba-hashimoto-wplywa-na-plodnosc

https://portal.abczdrowie.pl/dziejesienazywo-jak-przebiega-leczenie-choroby-hashimoto

Bardzo ważne jest, aby omówiła Pani te kwestie z endokrynologiem na następnej wizycie, by stworzyć plan monitorowania i leczenia dostosowany do Pani indywidualnych potrzeb, zwłaszcza w kontekście planowania rodziny. Życzę Pani wszystkiego najlepszego i mam nadzieję, że uzyska Pani wsparcie i poradę, która pomoże osiągnąć Pani cele zdrowotne i rodzinne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.