Jak ocenić wynik badania hormonów tarczycy u 39-latki?

Dzień dobry, Co oznaczają wyniki Tsh: 15.101 Anty tg: 0,4 Anty tpo: 315 Pozdrawiam
KOBIETA, 39 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Rozumiem Pani zaniepokojenie związane z otrzymanymi wynikami badań dotyczących funkcji tarczycy. Odczytanie ich może być nieco skomplikowane, lecz pozwolę sobie przybliżyć, co mogą one sugerować.

Poziom TSH, podany przez Panią, jest znacznie podwyższony, co może wskazywać na niedoczynność tarczycy. Hormon TSH jest wydzielany przez przysadkę mózgową i odgrywa kluczową rolę w regulacji pracy tarczycy. Jego podwyższone stężenie często sygnalizuje, że przysadka próbuje pobudzić tarczycę do zwiększonej produkcji hormonów.

Poziom przeciwciał anty-TPO również jest u Pani podwyższony. Obecność tych przeciwciał może świadczyć o autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy, znane jako choroba Hashimoto, w której układ odpornościowy atakuje tarczycę.

W tej chwili bardzo ważne jest, by te wyniki skonsultować z lekarzem endokrynologiem, który będzie mógł je zinterpretować w kontekście ogólnego stanu Pani zdrowia, na podstawie pełnego wywiadu diagnostycznego. Specjalista może zaproponować dalsze kroki diagnostyczne i leczenie, które mogą być niezbędne do kontrolowania funkcji gruczołu tarczowego i utrzymania dobrego samopoczucia.

Rozumiem, że taka sytuacja może budzić niepokój, jednak współpraca z doświadczonym lekarzem oraz dostępne metody leczenia dają duże szanse na poprawę stanu zdrowia i samopoczucia. Proszę pamiętać, że dbanie o zdrowie tarczycy jest ważne i może znacząco wpłynąć na jakość życia.

Zapraszam też do poszerzenia posiadanych informacji na temat niedoczynności tarczycy przez zapoznanie z artykułami:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka

https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca-czyli-choroba-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-sprawdz-czy-masz-te-objawy-wideo

Życzę Pani wszystkiego dobrego i mam nadzieję, że wizyta u specjalisty przyniesie wyjaśnienie wszelkich wątpliwości.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.