Jak ocenić te wyniki badania tarczycy u 39-latki?

Witam Wykonalam ostatnio badania na tarczyce . Mieszkam w Hiszpanii wiec nie wiem czy normy sa takie same jak w Polsce. Mam duze problemyn z koncentracja , wahania nastroju i ogolne oslabienie . Moje wykiki to : TSH: 5.0 (NORMY :0,4-4,5) TSH4: 1.22 (NORMY : 0.85-1.8) PRZECIWCIALA P.P TARCZYCOWEJ 1300 (NORMY : 0-60) DZIEKUJE ZA POMOC I POZDRAWIAM

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Kiedy podejrzewamy problemy w funkcjonowaniu tarczycy, pierwszym badaniem diagnostycznym, jakie zaleci lekarz, będzie oznaczenie poziomu TSH. Hormon tyreotropowy reguluje pracę gruczołu tarczowego, dzięki sprzężeniu zwrotnemu. Warto oznaczyć też poziom wolnych frakcji FT3 i FT4, by uzyskać informację o drugim krańcu sprzężenia, czyli ile hormonów tarczycowych wydziela sama tarczyca.

W przypadku powyższych badań sam zakres referencyjny zależy od wieku i płci pacjenta. Pełna interpretacja stanu tarczycy powinna objąć kontekst, w którym badania są wykonywane, czyli stan kliniczny obecny w wywiadzie z pacjentem, czy osoba badana przyjmuje jakieś leki, czy cierpi na przewlekłe choroby, jakich doświadcza objawów w codziennym życiu. Może Pani przeczytać na ten temat np. ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/tsh-tyroksyna-badanie-tarczycy-wskazania-i-normy. Wraz z wiekiem tarczyca niszczeje oraz zmniejsza się zapotrzebowanie organizmu na hormony tarczycowe, dlatego też norma TSH obejmuje coraz wyższe wartości – stosownie do wieku. W przypadku kobiety 40-letniej wynosi ona 0,4–4,5 mU/l. Zatem Pani wyniki nieco przekraczają ten poziom, co może wskazywać na niedoczynność tarczycy.

Objawy, które towarzyszą niedoczynności gruczołu tarczowego to: nadmierne zmęczenie, senność, problemy z pamięcią i koncentracją, problemy z cyklem miesięcznym, niska tolerancja zimna, sucha skóra, przybieranie na wadze.

Z kolei bardzo wysoki wynik przeciwciał przeciwtarczycowych mówi o toczącym się w organizmie stanie zapalnym, istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpi Pani na chorobę Hashimoto. Jest to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, które polega na tym, że własny system odpornościowy atakuje tkanki tarczycowe, doprowadzając do ich stopniowego zanikania, w konsekwencji obniżania ilości hormonów produkowanych przez ten organ.

Proponuję udać się na wizytę u lekarza endokrynologa, który oceni Pani sytuację. Być może warto będzie zrobić również USG tarczycy.

Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia.

Poniżej znajdzie Pani więcej informacji o objawach niedoczynności tarczycy:

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka\

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-sprawdz-czy-masz-te-objawy-wideo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.