Czy moje wyniki badań tarczycy są prawidłowe?

Witam, chciałabym się dowiedzieć czy moje wyniki badań tarczycy są prawidłowe do mojego wieku i na przykład do planowania ciąży. TSH wynosi 3,670 µIU/ml (zakres: 0,27-4,2) FT4 wynosi 1,30 ng/dl (zakres: 1-1,6) Anty-TPO wynosi 9,70 IU/ml ( zakres: 0-34) Badania wykonano testem Elecsys na aparacie cobas. Czy należy wykonać jeszcze jakieś badania i czy udać się do lekarza? Proszę o odpowiedź specjalisty.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Niewielki narząd, jakim jest tarczyca, pełni ważną rolę w organizmie człowieka, a produkowane przez nią hormony tarczycowe: trijodotyronina (T3) i tyroksyna (T4) odpowiadają za funkcjonowanie wszystkich układów ustroju.

W diagnostyce chorób tarczycy pierwszym z zalecanych badań jest oznaczenie poziomu TSH – hormonu tyreotropowego wydzielanego przez przysadkę. Przy jego pomocy odbywa się regulacja poziomu hormonów produkowanych przez tarczycę na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Pełniejszy obraz uzyskujemy wykonując z krwi badania laboratoryjne zarówno TSH, jak i FT3 oraz FT4. Normy podawane w opisie badania nie są stałym parametrem, zależą od wieku i płci pacjenta oraz metody badawczej wybranej przez dane laboratorium. Dlatego interpretacja wyników może być dokonywana tylko w obecności podanych miar.

Ponieważ gruczoł tarczowy wpływa na równowagę hormonalną i metaboliczną całego ustroju, w sytuacji, gdy kobieta planuje ciążę, istotne jest profilaktyczne zbadanie jego stanu. Hormony tarczycowe wpływają na płodność kobiety, a także na prawidłowy rozwój płodu. Ich niedobór może być nawet przyczyną poronienia.

Ogólne normy są często traktowane przez lekarzy jedynie informacyjnie, gdyż stan tarczycy danego pacjenta powinien być oceniany w szerszym kontekście takim, jak płeć, wiek, plany rozrodcze, inne choroby przewlekłe przyjmowane aktualnie leki, czy wreszcie pełny obraz kliniczny – informacje na temat ewentualnych objawów zebrane podczas wywiadu. Zaleca się, aby TSH kobiety w wieku rozrodczym utrzymywało się poniżej 2,5. Jeśli planuje ciążę, najkorzystniej jest by było to mniej niż 2,0. W przypadku wykrytej niedoczynności tarczycy należałoby wdrożyć suplementację hormonów tarczycowych oraz monitorować ich poziom podczas ciąży.

Z powyższego wynika, że poziom Pani TSH jest za wysoki, dlatego należałoby skonsultować się z lekarzem endokrynologiem. Wcześniej proszę zastanowić się, czy nie doświadcza Pani objawów niedoczynności tarczycy, mogą to być: przewlekłe zmęczenie, senność, problemy z koncentracją, sucha skóra, podkrążone oczy, zaparcia, zaburzenia cyklu miesiączkowego, wzmożone wypadanie włosów, pogorszenie pamięci.

Zapraszam Panią również do zapoznania się z informacjami na ten temat w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy-czynniki-ryzyka-objawy-wplywa-na-matke-i-dziecko

https://parenting.pl/zaburzenia-hormonalne-a-poronienie

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.