Zapytaj lekarza

7 3 7 , 1 6 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Problemy hormonalne kobiet

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

zakres stężenia TSH wynosi 0,32-5,00 mU/l, zatem jak Pani widzi jest bardzo szeroki. Zawsze powinien być korelowany z normami danego laboratorium, wiekiem, płcią pacjenta oraz ewentualnie dolegliwościami, na które ten się uskarża. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/normy-tsh-charakterystyka-badania-kiedy-wykonac-badanie-normy.

Niemniej u kobiet młodych, w wieku rozrodczym, poziom tyreotropiny nie powinien przekraczać 3,0 mU/l. To oznacza, że prawdopodobnie u Pani stężenie hormonu jest za wysokie, co wskazuje raczej na niedoczynność tarczycy. Odsyłam do materiału: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy.

Sugeruję poszerzenie badań o pozostałe hormony tarczycowe, zwłaszcza fT3 i fT4, które dadzą pełen obraz stanu gruczołu tarczowego. To w zależności od ich stężenia we krwi można ocenić, czy ma Pani do czynienia z nadczynnością czy niedoczynnością. Nadczynność tarczycy występuje stosunkowo rzadko (zwłaszcza w porównaniu z niedoczynnością), a świadczą o niej podniesione parametry hormonów fT3 i fT4. Więcej na ich temat może Pani przeczytać w poniższych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/t4-i-ft4 oraz tu: https://portal.abczdrowie.pl/t3-i-ft3.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy