Czy teki poziom TSH podczas starań o ciążę jest prawidłowy?

Witam, mam 37 lat, od roku staramy się o dziecko, jestem pod opieką kliniki leczenia niepłodności, 2 tygodnie temu miałam zabieg usunięcia torbieli endometrialnej jajnika - wszystko jest w porządku. Lekarz twierdzi, że badania krwi są w normie, niepokoi mnie jednak wynik TSH 3,6 (norma 0,27-4,2) przy FT3 3,77 (norma 2,04-4,4) oraz FT4 1,12 (norma 0,93-1,71). Czy przy staraniach o ciążę TSH nie powinno być w granicy do 2,5? Czy powinnam zasięgnąć dodatkowo opinii lekarza endokrynologa?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Z uwagi na fakt, iż tarczyca ma wpływ na równowagę hormonalną i metaboliczną całego organizmu, w chwili, gdy kobieta planuje ciążę zaleca się profilaktyczne zbadanie jej stanu. Hormony tarczycy: T3 (trijodotyronina) i T4 (tyroksyna) warunkują płodność kobiety oraz wpływają na prawidłowy rozwój dziecka. Niedobór hormonów tarczycowych może być nawet przyczyną poronienia.

Stan gruczołu tarczowego powinien być intepretowany w kontekście szerszym niż same wyniki badań z krwi. Ważnym czynnikiem jest tu płeć, wiek, inne choroby przewlekłe, aktualnie przyjmowane leki, a także właśnie plany rozrodcze. Istotny jest również pełny obraz kliniczny – czyli informacje o objawach z organizmu zebrane podczas wywiadu lekarskiego. Dlatego ogólne normy raczej są traktowane przez lekarzy jedynie informacyjnie.

Zaleca się, by TSH u kobiety w wieku rozrodczym oscylowało poniżej 2,5. Natomiast gdy kobieta planuje ciążę, najkorzystniejszy jest poziom niższy niż 2,0.

Zatem TSH na poziomie 3,6 jest za wysokie. Dlatego sugeruję kontakt z lekarzem endokrynologiem, w celu pogłębienia diagnostyki. Bardzo możliwe jest, w przypadku potwierdzenia niedoczynności tarczycy, wdrożenie suplementacji hormonami tarczycowymi. Istotne będzie również regularne monitorowanie poziomu hormonów podczas ciąży.

Przed wizytą proszę zastanowić się, czy na co dzień doświadcza Pani jakichkolwiek objawów niedoczynności tarczycy, informacje te będą ważne podczas konsultacji. Wśród objawów niedoczynności gruczołu tarczowego wymienia się: problemy z koncentracją, z pamięcią, sucha skóra, głownie na łokciach i kolanach, nadmierna senność, silne wypadanie włosów, zaparcia, problemy z cyklem miesięcznym, przewlekłe zmęczenie.

Zapraszam również do zapoznania się z informacjami w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-przyczyny-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy-czynniki-ryzyka-objawy-wplywa-na-matke-i-dziecko

https://parenting.pl/zaburzenia-hormonalne-a-poronienie

Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.