Czy taki poziom TSH jest groźny dla ciąży?

Witam. Rozpoczęłam 10. tydzień ciąży i poziom TSH wynosi 3,48 mIU/L. Aktualnie nie przyjmuję lewotyroksyny, jednak 2 lata temu leczyłam niedoczynność tarczycy, która na początku z poziomu ok.7, unormowała się w tamtym roku do 2,22 uIU/mL. Czy fakt nieprzyjmowania lewotyroksyny aby obniżyć poziom TSH do zalecanego 0,1-2,5 mIU/l na tym etapie ciąży może mieć negatywny wpływ na dziecko i jej przebieg?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie w ciąży w I trymestrze TSH nie powinno przekraczać poziomu 2,5 mIU/l. U Pani poziom tyreotropiny jest zdecydowanie za wysoki, by to bagatelizować. TSH odgrywa niebagatelną rolę w ciąży i ma ogromny wpływ na płód, który nawet wówczas, gdy ma już własną tarczycę, wciąż korzysta z gruczołu tarczowego matki.

Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/tsh-w-ciazy-niskie-stezenie-wysokie-stezenie.

Nieleczona lub nieustabilizowane hormony tarczycy w ciąży mogą grozić szeregiem powikłań, w tym stanem przedrzucawkowym, a nawet rzucawką i oczywiście poronieniem lub przedwczesnym porodem. Pod szczególnym nadzorem są zwłaszcza kobiety, które cierpiały z powodu niedoczynności tarczycy jeszcze przed zajściem w ciążę, ponieważ istnieje ryzyko, że u nich konieczne będzie częstsze monitorowanie stanu tarczycy i odpowiednio dobrane leczenie.

Proszę niezwłocznie skonsultować się z endokrynologiem – prawdopodobnie zadecyduje o suplementacji lewotyroksyny w odpowiedniej dawce, mającej na celu obniżenie poziomu tyreotropiny.

O niedoczynności tarczycy w ciąży przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy-czynniki-ryzyka-objawy-wplywa-na-matke-i-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.