Zapytaj lekarza

7 3 6 , 6 3 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mam zwiększyć dawkę do 100mg codziennie?

Dzień dobry, jestem w 5 tygodniu ciąży,tsh 2,243 biorę letrox 5x w tygodniu 75mg i 2x w tygodniu 100mg czy mam zwiększyć dawkę do 100mg codziennie ?
KOBIETA, 29 LAT 3 miesiące temu

Dzieci palących matek

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

zdecydowanie nie powinna Pani sama modyfikować dawek lewotyroksyny, lecz pamiętać o regularnym badaniu TSH (nawet raz w miesiącu) oraz wizytach u endokrynologa. Warto wiedzieć, że hormony tarczycy mają niebagatelny wpływ na rozwój płodu, natomiast nieleczona lub źle leczona niedoczynność tarczycy może prowadzić do wielu powikłań, nawet do poronienia.

Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/tsh-w-ciazy-niskie-stezenie-wysokie-stezenie.

Normy TSH nie tylko są inne dla ciężarnych, ale także przybierają inne wartości dla każdego trymestru ciąży. Największe, fizjologiczne TSH, można zaobserwować około 12.-13. tygodnia ciąży, a wcześniej, czyli w I trymestrze normy wynoszą 0,1-2,5 mIU/l. W II trymestrze TSH może być wyższe – aż do 3,00 mIU/l, podobnie jak w III trymestrze, kiedy poziom hormonu tyreotropowego się stabilizuje i powinien już nie ulegać większym wahaniom, aż do rozwiązania. Do tego też należy dążyć podczas stosowania lewotyroksyny u ciężarnej chorującej na niedoczynność tarczycy.

O niedoczynności tarczycy może Pani przeczytać w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy.

Zatem nadal nie przekroczyła Pani tej granicy, ale należy porozmawiać z endokrynologiem na temat dalszego leczenia.

Być może także ten artykuł Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-hormonow-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy