Czy mam szansę na zdrową ciążę w tej sytuacji?

Witam W dniu miesiączki robiłam badanie tsh i hcg ku mojemu zdziwieniu hcg wyszło 50.52 a tsh 6.73 zdaje sobie sprawę że to ciąża ale czy mając tak wysokie tsh zagraża to mojemu dziecku? Dodam że jestem na letroxoe już od 12 lat i jedno dziecko udało mi się urodzić całe i zdrowe jednak tym razem tsh skoczyło za bardzo. Dodam też że od początku jestem na luteinie czy istnieje prawdopodobieństwo ze moje poronic mimo luteiny czy dziecko może być niepełnosprawne? Czy jest szansa na zdrowa ciążę? Dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wzrost TSH w okresie ciąży – zwłaszcza u kobiet, które cierpią z powodu niedoczynności tarczycy – nie jest niczym niezwykłym i zdarza się stosunkowo często. Nie jest to zatem powód do paniki, natomiast na pewno wymaga pilnej wizyty u specjalisty i skorygowania dawki leku tak, by obniżyć poziom TSH.

Tyreotropina w I trymestrze ciąży nie powinna przekraczać poziomu 2,5 mU/l, podczas gdy w III trymestrze maksymalny poziom hormonu to 3,00 mU/l.

Tutaj znajdzie Pani więcej informacji na temat TSH i jego poziomu w ciąży: https://portal.abczdrowie.pl/tsh-w-ciazy-niskie-stezenie-wysokie-stezenie.

Nieleczona niedoczynność tarczycy w okresie ciąży może się wiązać z szeregiem skutków – grozi poronieniem lub przedwczesnym porodem, może też zaburzać rozwój płodu, który czerpie z hormonów tarczycy matki przez cały okres ciąży.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy-czynniki-ryzyka-objawy-wplywa-na-matke-i-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.