Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży

Ciąża to czas, kiedy u kobiety w krótkim czasie przybywa sporo kilogramów. Jest to oczywiście naturalny proces. Kiedy jednak tycie w ciąży staje się niebezpieczne?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

z uwagi na fakt, iż hormony ciążowe mają ogromny wpływ na gruczoł tarczowy, a jego praca z kolei ma bezpośredni wpływ na samą ciążę oraz rozwój płodu, to wskazane jest wykonywanie badań hormonalnych trzykrotnie w ciągu ciąży – czyli raz na trymestr.

Natomiast to wskazanie dotyczy tylko kobiet, które przed ciążą nie cierpiały z powodu niedoczynności lub nadczynności tarczycy, a także badania w I trymestrze nie ujawniły żadnych nieprawidłowości w poziomie hormonu TSH (pierwsze oznaczenie poziomu tyreotropiny powinno mieć miejsce między 4. a 8. tygodniem ciąży).

Więcej informacji na temat TSH w ciąży pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/tsh-w-ciazy-niskie-stezenie-wysokie-stezenie.

W przypadku chorób tarczycy rozpoznanych przed ciążą, częstotliwość, a także dawkowanie leków ustala endokrynolog (w porozumieniu z ginekologiem). Natomiast w przypadku gdy pierwsze badanie tarczycy w ciąży wykazuje jakiekolwiek nieprawidłowości, wskazane jest poszerzenie badań hormonalnych o fT3, fT4 i anty-TPO w celu ustalenia rodzaju niedomogi gruczołu tarczowego.

Zachęcam do lektury również tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy-czynniki-ryzyka-objawy-wplywa-na-matke-i-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty