Czy mam stosować Euthyrox na tym etapie ciąży?

Witam , jestem w 8 miesiącu ciąży . Ginekolog na podstawie wyników badań tsh (4,580) stwierdził ze mam tarczyce . Przepisał mi leki euthyrox N100 . Oraz wystawił mi skierowanie do endokrynologa . Czy powinnam brać te tabletki na tym etapie ciąży ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zdecydowanie nie ma podstaw, by podważać zdanie ginekologa prowadzącego Pani ciążę. Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, którą w rzeczywistości ma każdy z nas, jest kluczowe, zwłaszcza w okresie ciąży. Dlatego też ciężarne badają poziom TSH za każdym razem przy badaniach kontrolnych. To pozwala na wyłapanie wszelkich nieprawidłowości i odpowiednio szybką reakcję – czyli podanie syntetycznego hormonu zawartego właśnie w leku Euthyrox.

W Pani przypadku normy dla ciężarnych dla poziomu TSH zostały znacznie przekroczone – w III trymestrze stężenie hormonu we krwi nie powinno przekraczać 2,65 mlU/ml. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/tsh-w-ciazy-niskie-stezenie-wysokie-stezenie.

Sugeruję więc jak najszybsze rozpoczęcie leczenia oraz skonsultowanie się z endokrynologiem, który prawdopodobnie zadecyduje o dalszej diagnostyce. Więcej o chorobach tarczycy pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy-czynniki-ryzyka-objawy-wplywa-na-matke-i-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.