Zapytaj lekarza

7 4 2 , 3 0 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy taka pomyłka może zaszkodzić ciąży?

Witam Jestem w 18 tygodniu ciąży. Przyjmuje naprzemiennie euthyrox 75 i 50. Przez pomyłkę dwa dni z rzedu zażyłam euthyrox 50. Poproszę o informację czy to może zaszkodzić ciąży? Pozdrawiam
KOBIETA, 34 LAT 3 tygodnie temu

Wyznaczanie daty porodu

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

jednorazowa pomyłka i zażycie mniejszej dawki syntetycznej tyroksyny nie powinno mieć negatywnego wpływu na rozwój płodu, natomiast zdecydowanie szkodliwe zarówno dla płodu, jak i dla ciąży jest nieleczenie bądź nieprawidłowe leczenie niedoczynności tarczycy (za małe lub za duże dawki leków).

Tarczyca wywiera ogromny wpływ na ciążę – kobiety, u których w trakcie ciąży zostanie wykryta niedoczynność gruczołu tarczowego bądź też cierpiały już na tę chorobę przed ciążą są zagrożone powikłaniami okołoporodowymi. Wśród nich wyróżnia się przedwczesny poród, ale też stan przedrzucawkowy czy rzucawkę. Dodatkowo przez cały okres ciąży płód czerpie hormony właśnie z tarczycy matki.

Więcej informacji odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy-czynniki-ryzyka-objawy-wplywa-na-matke-i-dziecko.

Dlatego uregulowanie hormonów zarówno przed ciążą, jak i dbanie o ich prawidłowy poziom w trakcie ciąży są bardzo istotne – kobiety z niedoczynnością stwierdzoną w czasie ciąży powinny badać poziom TSH raz w miesiącu, co pozwala także na dostosowywanie dawek leku na bieżąco.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-leki-na-tarczyce-zapytalismy-specjalisy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy