Czy mogę przyjmować ten suplement przy tym leku?

Witam, jestem w 19 tyg ciąży. W 9tyg ciąży okazało się że mam podwyższone tsh (wcześniej ja ani inne osoby w rodzinie nie leczyły się u endokrynologa, również nie miałam objawów). Od 9 tyg przyjmuję przypisany euthyrox 50 w dawce 1x1. Czy nie ma przeciwskazań do przyjmowanie suplementu prenatal duo?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

L-tyroksynę najlepiej przyjmować osobno, ponieważ faktycznie może wchodzić w interakcje z innymi lekami, suplementami diety oraz witaminami. Dlatego należy ją zażywać nawet na 2h przed pierwszym posiłkiem i zażyciem jakichkolwiek innych leków – zagwarantuje to lepszą wchłanialność hormonu. O tym, jak przyjmować hormon regulujący pracę tarczycy pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-leki-na-tarczyce-zapytalismy-specjalisy.

Oczywiście może, a nawet powinna Pani stosować witaminy przeznaczone dla ciężarnych, przy czym warto je brać po 2-4h od zażycia Euthyroxu. Żelazo, witamina C, witamina K, potas, wapń i wiele innych realnie wpływa na skuteczność leku stosowanego w niedoczynności tarczycy. Są to witaminy i składniki konieczne do prawidłowego rozwoju ciąży, dlatego warto pamiętać o rozgraniczeniu w zażywaniu leków.

Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://zywienie.abczdrowie.pl/poznaj-najwazniejsze-witaminy-dla-kobiet-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.