Czy ten suplement miał wpływ na poziom TSH?

Witam, jestem w ciąży zażywam letrox 50mg, gdyż mam wysoki poziom TSH (4,12). Wcześniej brałam euthyrox 25mg i 37,5mg, ale po tej ostatniej dawce poziom TSH wzrósł. Teraz gdy poczytałam, znalazłam informacje o przeciwskazaniu o braniu suplementów bezpośrednio po tabletce euthyrox, a jako że jestem w ciąży brałam godzine po wzieciu euthyrox sumplementu zawierającego m.in. żelazo. Czy to mogło wpłynąć na wzrost TSH? Dodatkowo pół godziny od wzięcia euthyroxu/letroxu pije miętę, gdyż od samego początku ciąży pomagała mi przy mdlosciach.. czy ją też powinnam zaniechać? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno powiedzieć, czy w Pani przypadku za wzrost TSH odpowiada ciąża, za niska dawka tyroksyny czy też jej niewłaściwa wchłanialność spowodowana nieprawidłowym zażywaniem leku.

Faktem jest, że stosowanie lewotyroksyny obarczone jest pewnymi zasadami, których należy przestrzegać, by mieć pewność, że lek zadziała właściwie. Według ulotki informacyjnej należy zachować minimum półgodzinny odstęp pomiędzy hormonem a posiłkiem. Niestety w znakomitej większość przypadków taki odstęp czasowy jest za krótki, bo coraz więcej osób uskarża się na dolegliwości trawienne – jak choćby wzdęcia czy gazy – które utrudniają właściwe wchłonięcie hormonu. Jeśli układ trawienny dodatkowo zostanie obciążony np. posiłkiem, to z pewnością wpłynie to negatywnie na leczenie zaburzeń pracy tarczycy.

Zatem coraz częściej wspomina się, iż optymalny odstęp pomiędzy lekiem Euthyrox/Letrox a posiłkiem, napojem (herbata, kawa, sok itd.), innymi lekami oraz suplementami to nawet 3 godziny. Leki, które są szczególnie niewskazane to właśnie żelazo, ale też IPP stosowane przy refluksie i chorobie wrzodowej żołądka, metformina, niektóre leki przeciwpadaczkowe i wiele innych. Nie należy ich zażywać bezpośrednie przed lub po wzięciu lewotyroksyny. O przyjmowaniu syntetycznego hormonu tyroksyny przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-leki-na-tarczyce-zapytalismy-specjalisy.

Natomiast nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy, zwłaszcza w okresie ciąży, może także wynikać z niedoborów – żelaza, cynku i selenu, witaminy D3. Dodatkowo wysoka prolaktyna i niski progesteron również wpływają negatywnie na pracę tarczycy, bo blokują TSH i obniżają poziom T3 i T4. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy-czynniki-ryzyka-objawy-wplywa-na-matke-i-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.