Czy mogę wypić szklankę wody przed zażyciem leku?

Witam. Codziennie biore lek euthyrox n 25 który trzeba podawac na czczo. Rowniez codziennie rano biegam a po nocy bardzo chce mi sie pic, a chce uniknac odwodnienia przed biegiem. Czy wobec tego moge wypic np szklanke wody przed zazyciem leku? Czy ma to wplyw na jego wchlanianie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

uniwersalna rada dotycząca hormonu zawartego w leku Euthyrox mówi o zachowaniu minimum półgodzinnego odstępu pomiędzy lekiem a spożyciem posiłku. W praktyce jednak oznacza to tyle, że jakiekolwiek obciążenie jelit może spowodować, że lek nie zostanie wchłonięty tak, jak powinien, zatem odstęp pomiędzy napojem lub posiłkiem powinien wynosić 1-4 godzin od momentu zażycia leku. Oczywiście niekiedy są to niuanse, natomiast może się to przekładać na nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołu tarczowego. Więcej o zażywaniu leków na czczo i po posiłku w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/przyjmowanie-lekow-na-czczo-po-posilku.

Picie dużych ilości wody, wody z dodatkami (typu cytryna, miód itd.) czy kawy są zdecydowanie niewskazane, natomiast szklanka wypita na czczo nie powinna mieć większego znaczenia dla przyswojenia właściwej dawki lewotyroksyny. Więcej o przyjmowaniu hormonu w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-leki-na-tarczyce-zapytalismy-specjalisy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.