Czy mogę pić kawę stosując te leki?

Witam, leczę się na niedoczynność tarczycy. Przyjmuję 2 leki : 1/2 Letrox i 1/2 Euthyrox po przebudzeniu w różnych porach (w zależności o, której wstanę np raz o 12 raz o 8-taka praca zmianowa) . Moje pytanie, czy można pić kawę przy tych lekach ? bo jeść można po 30-40min. Gdzieś wyczytałem ,że kawę można wypić 3h po przyjęciu leku . Jak to jest z tym ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

lewotyroksyna w lekach stosowanych przy niedoczynności tarczycy niestety wymaga skrupulatności w zażywaniu. Przede wszystkim powinna być zażywana na czczo – dlatego najlepiej przyjmować ją nocą lub od razu po przebudzeniu. Pierwszy posiłek można spożywać, według ulotki, po 30-40 minutach, choć najnowsze badania wykazały, że jest to czas zbyt krótki, by hormon wchłonął się w stopniu wystarczającym. Dlatego obecnie zaleca się, by odstęp czasowy pomiędzy lekiem a pierwszym posiłkiem wynosił minimum 1 godzinę, optymalnie – nawet 3 godziny. Więcej szczegółów na temat prawidłowego zażywania lewotyroksyny pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-leki-na-tarczyce-zapytalismy-specjalisy.

Ponieważ zażywanie leku wraz z posiłkiem czy bez zachowania odpowiedniego odstępu czasowego może spowodować upośledzenie wchłaniania się lewotyroksyny, to wskutek tego odbije się to na funkcjonowaniu gruczołu tarczowego. Ta sama zasada dotyczy napojów takich jak kawa czy herbata. Lek powinien być popijany minimalną ilością wody, a kawę, herbatę czy sok można spożyć, tak samo jak posiłek, po upływie minimum godziny, optymalnie – po kilku godzinach.

O niedoczynności tarczycy może Pan przeczytać w jednym z naszych artykułów: https://portal.abczdrowie.pl/jak-naturalnie-leczyc-niedoczynnosc-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.