Zapytaj lekarza

7 3 3 , 1 9 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badania krwi - hemoglobina

Hemoglobina jest podstawowym składnikiem krwinek czerwonych. Jest nie tylko barwnikiem nadający krwi czerwony kolor, ale pełni również ważną funkcją ? transportuje tlen do tkanek. Lekarz Łukasz Kowalski objaśnia szczegóły dotyczące badania hemoglobiny.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

jeżeli lekarz nie zalecił inaczej, to standardowo Euthyrox należy zażywać na czczo, najlepiej na 2-3 godziny przed pierwszym posiłkiem – pozwoli to na właściwe przyswojenie się hormonu. Ponieważ jest Pani w ciąży, a zbyt długie przerwy między posiłkami są nie tylko niewskazane, ale wręcz niebezpieczne dla zdrowia, to może Pani zażywać lewotyroksynę nocą lub nad ranem, by potem wrócić do łóżka, a śniadanie zjeść bez opóźnień. Proszę zapoznać się z wypowiedzią specjalisty na temat prawidłowego zażywania leków przeciwdziałających niedoczynności tarczycy: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-leki-na-tarczyce-zapytalismy-specjalisy.

Oczywiście nie należy hormonu łączyć z jakimikolwiek lekami czy suplementami diety, bo także one mogą wpływać negatywnie na wchłanianie L-tyroksyny. Magnez zatem warto zażywać rano i wieczorem, pamiętając o kilkugodzinnym odstępie czasowym od Euthyroxu. O dawkowaniu i właściwym suplementowaniu magnezu traktuje ten artykuł: https://zywienie.abczdrowie.pl/dawkowanie-magnezu.

Tardyferon z kolei to lek zawierający żelazo, służący do leczenia niedokrwistości z niedoboru tego pierwiastka. Ponieważ według zaleceń lekarza ma Pani zażywać go raz dziennie w formie jednej tabletki, to powinna Pani przyjmować go przed śniadaniem – również należy pamiętać o zachowaniu choćby godzinnego odstępu. Zdecydowanie niewskazane jest łączenie leku z produktami (napojami) o wysokim stężeniu wapnia – zatem nie wolno popijać go mlekiem, ponieważ może wpłynąć to negatywnie na wchłanianie żelaza. Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/zelazo-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy