Jak mam stosować te leki na tarczycę?

Witam, mam 18 lat i choruję na Hashimoto. Endokrynolog przepisał mi Letrox 50, narazie biorę po pół tabletki. Poza tym mam też przepisany Leaiplus 3mg 0.02mg od ginekologa. Endokrynolog przepisał mi również siofor 500 ponieważ mam problemy ze zrzuceniem wagi. Czy te leki nie wpływają źle na siebie i mogę je wszystkie stosować w jednym czasie? Czy leki od tarczycy powinnam brać codziennie o stałych porach tak jak resztę leków?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

podstawowa zasada dotycząca leku zawierającego lewotyroksynę (w Pani przypadku Euthyrox) mówi, że lek należy zażywać rano, na czczo, popijając niewielką ilością wody. Zarówno przed przyjęciem hormonu (co najmniej pół godziny, optymalnie nawet do 3 godzin), jak i później (również do kilku godzin) nie należy spożywać posiłku ani zażywać jakichkolwiek innych leków. Celem takiego postępowania jest umożliwienie hormonowi jak najlepszego wchłonięcia się do krwiobiegu. Proszę zapoznać się z tym materiałem, znajdzie tu Pani więcej informacji na temat zażywania lewotyroksyny: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-leki-na-tarczyce-zapytalismy-specjalisy.

Pozostałe leki – czyli tabletki antykoncepcyjne oraz lek Siofor powinna Pani brać w znacznym, co najmniej czterogoodzinnym odstępie od Euthyroxu. Lek Siofor zwyczajowo bierze się podczas posiłku, czyli, jeżeli lekarz nie zalecił inaczej, może go Pani zażywać wraz z obiadem. W przypadku metforminy (zawartej w leku Siofor) warto zachować jak najdłuższy odstęp od Euthyroxu, ponieważ oba leki moją wpływać na siebie wzajemnie. Tabletki antykoncepcyjne może Pani zażywać w dalszej części dnia, zgodnie z Pani upodobaniem, również starając się o zachowanie jak najdłuższego odstępu.

Wówczas nie będzie musiała się Pani obawiać o interakcje pomiędzy lekami, mniejszą wchłanialność któregoś z nich, wystąpienie działań niepożądanych czy obniżenie skuteczności antykoncepcji hormonalnej. Więcej na temat prawidłowego stosowania pigułek antykoncepcyjnych w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.