Jak stosować Letrox z posiłkami?

Dzień dobry. Biorę Letrox 75. Lekarz mówił, żeby brać na czczo pół godziny przed posiłkiem. Czy działanie leku będzie zaburzone jeśli zjem śniadanie po ponad godzinie?

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie, lek Letrox (Euthyrox) należy brać co najmniej pół godziny przed posiłkiem, nie wcześniej. Godzina (a nawet dwie lub trzy!) jest zdecydowanie optymalnym czasem dla śniadania po wzięciu hormonu. W przypadku lewoskrętnej tyroksyny związek pomiędzy pustym żołądkiem a wchłanialnością leku jest kluczowy. Otóż, aby doszło do wzrostu tyroksyny we krwi, a tym samym aby tarczyca mogła prawidłowo działać (dzięki konwersji tyroksyny w trójjodotyroninę), lek musi się wchłonąć. Niewłaściwe pH żołądka, problemy trawienne (gazy, wzdęcia, zaparcia, biegunki) i wreszcie żołądek wypełniony treścią – to jest śniadaniem – to nie są warunki komfortowe do dobrego działaniu leku. Stąd też półgodzinny odstęp to odstęp minimalny, pozwalający lekowi na zadziałanie. W tym artykule odnajdzie Pani odpowiedź na swoje pytanie ze szczegółowym wytłumaczeniem, serdecznie więc zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-leki-na-tarczyce-zapytalismy-specjalisy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.