Czy mogę pić kawę przed Euthyroxem?

Witam, mam 19 lat i leczę się na niedoczynność tarczycy już około 2 miesięcy. Wiem, że picie kawy po euthyroxie zaburza wchłanialność leku i najlepiej odczekać ok. 3/4h po przyjęciu leku i dopiero napić się kawy. Problem w tym, że jest to dla mnie dość uciążliwe, żeby po przebudzeniu nie napić się kawy. Zanim pojawiła się niedoczynność tarczycy u mnie, kawę zawsze piłam na czczo, a zaraz po wypiciu kawy jadłam śniadanie. Zastanawiam się, czy można brać euthyrox te 3/4 godziny przed pierwszym posiłkiem, żeby po wstaniu móc wypić bez problemu kawę. Czy te 3/4h przed posiłkiem to nie jest zbyt długi czas?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kawa w takim samym stopniu jak jedzenie zaburza wchłanialność syntetycznej lewotyroksyny, dlatego zaleca się, by lek zażyć najwcześniej na godzinę przed pierwszym posiłkiem lub wypiciem kawy. Odstęp czasowy większy niż 2 godziny nie jest konieczny – ani w przypadku śniadania, ani jakichkolwiek napojów.

O tym, jak prawidłowo zażywać Euthyrox, przeczyta Pani w materiale dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-leki-na-tarczyce-zapytalismy-specjalisy.

Istnieje również grupa pacjentów, która z uwagi na konieczność spożycia pierwszego posiłku wcześnie rano, zażywa lewotyroksynę nocą lub nad ranem, dzięki czemu po przebudzeniu może od razu spożyć śniadanie czy wypić kawę lub herbatę. Pani natomiast może wypić kawę wcześniej niż po 3-4 godzinach, może to być również bezpośrednio przed śniadaniem – proszę tylko pamiętać, by lek zażyć najpierw.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jak-naturalnie-leczyc-niedoczynnosc-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.