Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 5 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dieta w górach

Jak najbardziej może Pan pić kawę. Proszę jednak unikać picia kawy bezpośrednio po lub przed posiłkiem oraz wysiłkiem fizycznym. Nie powinien Pan przekraczać 2-3 filiżanek kawy dziennie. Najzdrowsza jest kawa filtrowana. Dodatek mleka spowoduje, że zawarte w kawie szczawiany nie będą powodować wiązania i usuwania wapnia z organizmu.
Pozdrawiam,
Agnieszka Kopacz
www.poradiety.pl

Dietetyk należący do Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków oraz Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.
0

Witam serdecznie,
oczywiście może Pan pić kawę, ale jak ze wszystkim trzeba zachować umiar. Proponuję max 2 kawy dziennie, najlepiej "prawdziwe" sypane.
W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Specjalista w zakresie dietetyki.
0

1-2 filiżanki kawy z ekspresu ciśnieniowego bez cukru jest w dopuszczalnym zakresie. Proszę nie przesadzać z ilością. Jeśli Pan czuje, że po wypiciu czuje się źle lub pojawia się biegunka to proszę na jakiś czas zrezygnować. Warto zachować odstęp od posiłku (zwłaszcza obiadu) ok.2 godz. by składniki odżywcze lepiej się przyswoiły.

Dietetyk z pasją. Prowadzi gabinet dietetyczny w Krakowie.
0
Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań
77 poziom zaufania

Witam serdecznie,

Picie kawy przez sportowców nie jest zabronione. Nie mniej jednak, zależy to od Pana aktualnego stanu zdrowia, czy nie ma Pan żadnych niedoborów i problemów z ogólnym funkcjonowanie organizmu.
Jeżeli stan zdrowia jest dobry i nie mamy nieprawidłowości w wynikach laboratoryjnych, to może Pan pić kawę, ale nie więcej niż 2-3 filiżanki/dziennie.
Kofeina zawarta w kawie posiada właściwości, które mogą wspomóc trening- opóźnić powstawanie zmęczenia i zwiększyć efektywność w trakcie treningu.
Należy pamiętać o właściwościach diuretycznych kofeiny, dlatego też gdy planujemy wysiłek wytrzymałościowy np. bieg długodystansowy, nie zaleca się pić kawy bezpośrednio przed aktywnością fizyczną.. W przypadku innej formy aktywności np. trening siłowy, warto wypić kawę 30 min.przed treningiem, ponieważ działanie pobudzające kofeiny pojawia się po 30 min. i osiąga maksimum po 1h od spożycia.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Dietetyk udzielający konsultacji dietetycznych w poradni w Poznaniu.
0

Witam serdecznie,

Sportowcy jak najbardziej mogą pić kawę. Jednak należy pamiętać, że organizm przyzwyczaja się do kofeiny i po pewnym czasie możemy przestać odczuwać efekty jej stosowania.
Kofeina znajduje się w wielu preparatach przedtreningowych, dodawana jest tam w celu pobudzenia i poprawy wydolności.
Poleca się zmniejszenie spożycia kawy kilka dni przed zawodami i zastosowanie kofeiny (naturalnej lub w postaci suplementu) przed startem, dzięki czemu efekt jest działania będzie znacznie bardziej odczuwalny.

Pozdrawiam,

mgr dietetyki Natalia Główka

Dietetyk. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy