Czy mogę pić wodę przed przyjęciem Euthyroxu?

Witam, Mam pytanie odnośnie leku Euthyrox. Od lekarza dostałam zalecenie aby zażyć lek minimum pół godziny przed posiłkiem, popijając połową szklanką wody. Ale czy w trakcie tego pół godziny mogę pić wodę? Np. 10 minut po zażyciu leku? Rano z reguły dużo pije wody, ok.200 ml, zatem czy mogę pić wodę w przeciągu tych 30 minut, czy lepiej odczekać?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Euthyrox jest preparatem który szeroko jest stosowany w endokrynologii. Lekarze przepisują go, gdy w organizmie wytwarzana jest zbyt mała ilość hormonów tarczycy. Euthyrox zawiera w sobie lewotyroksynę, która jest syntetycznym analogiem tyroksyny produkowanej przez tarczycę. W pytaniu nie zawarła Pani informacji na temat choroby, z powodu której przyjmuje Pani ten preparat. Zapewne to może być niedoczynność tarczycy czy choroba Hashimoto. Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniem lekarza w ustalonej przez niego dawce. Jak podaje ulotka producenta lek trzeba przyjmować na czczo. Spożywanie posiłków jest dozwolone dopiero 30 minut po przyjęciu preparatu. Taki okres został ustalony, aby tabletka mogła uwolnić stopniowo substancję czynną, a także by nie dochodziło do zmniejszania koncentracji dawki na skutek spożywania jedzenia. Dlatego też raczej powinna Pani rozpoczynać jedzenie nieco później. To samo dotyczy picia. Niemniej jednak, jeśli ma Pani jakieś wątpliwości, to zachęcamy do ponownego kontaktu z lekarzem prowadzącym. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dobrego samopoczucia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/euthyrox-wskazania-przeciwwskazania-mozliwe-dzialania-niepozadane

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-hormonalne-charakterystyka-przyczyny

https://portal.abczdrowie.pl/tarczyca

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.