Jak należy brać te dwa leki prawidłowo?

Mam pytanie, jak mam brać tardyferon 80mg z dexilantem 30mg.Jeden lekarz powiedział, że najpierw brać dexilant na czczo, a po 30minutach tardyferon i dopiero śniadanie. Drugi lekarz zalecił najpierw dexilant, póżniej śniadanie a po 2-3 godz. po śniadaniu tardyferon. Nie wiem która metoda brania jest właściwa?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Dexilant to lek stosowany w leczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego i zgagi, ma działanie podobne do leków z kategorii IPP. Zażywa się go zazwyczaj niezależnie od posiłków, w przeciwieństwie do leku Tardyferon. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/ipp-sklad-i-dzialanie-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne.

Ten z kolei należy bezwzględnie zażywać na czczo, najlepiej nie łącząc go z innymi lekami.

Dlatego, zgodnie ze standardowo zalecanym sposobem zażywania obu leków, sugeruję, by zaczęła Pani od preparatu żelaza (Tardyferon), lek Dexilant przyjmując później – np. po śniadaniu. Może Pani również zażywać najpierw Dexilant, a później Tardyferon, zachowując stosowny odstęp czasowy, a po tych lekach może Pani spożyć pierwszy posiłek.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-anemii-przyczyny-objawy-terapia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.