Zapytaj lekarza

7 4 2 , 4 2 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak należy brać te dwa leki prawidłowo?

Mam pytanie, jak mam brać tardyferon 80mg z dexilantem 30mg.Jeden lekarz powiedział, że najpierw brać dexilant na czczo, a po 30minutach tardyferon i dopiero śniadanie. Drugi lekarz zalecił najpierw dexilant, póżniej śniadanie a po 2-3 godz. po śniadaniu tardyferon. Nie wiem która metoda brania jest właściwa?
KOBIETA, 26 LAT 6 miesięcy temu

Badania krwi - potas

Potas jest głównym elektrolitem wnętrza komórkowego w ludzkim organizmie. Jego największe stężenie znajduje się w mięśniach szkieletowych i jest niezbędnym składnikiem do utrzymywania stałych warunków wewnątrz organizmu.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

Dexilant to lek stosowany w leczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego i zgagi, ma działanie podobne do leków z kategorii IPP. Zażywa się go zazwyczaj niezależnie od posiłków, w przeciwieństwie do leku Tardyferon. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/ipp-sklad-i-dzialanie-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne.

Ten z kolei należy bezwzględnie zażywać na czczo, najlepiej nie łącząc go z innymi lekami.

Dlatego, zgodnie ze standardowo zalecanym sposobem zażywania obu leków, sugeruję, by zaczęła Pani od preparatu żelaza (Tardyferon), lek Dexilant przyjmując później – np. po śniadaniu. Może Pani również zażywać najpierw Dexilant, a później Tardyferon, zachowując stosowny odstęp czasowy, a po tych lekach może Pani spożyć pierwszy posiłek.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-anemii-przyczyny-objawy-terapia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy