Czy mogę przyjmować oba leki ?

Dzień dobry. Proszę o informację, czy przyjmując lek "Dexilant 60 mg " raz dziennie, w porze obiadu, mogę przyjmować rano, godzinę przed posiłkiem lek " Contix 20 mg "? Rok wcześniej Dexilant mi pomógł na silne bóle w okolicy podżebrza...środek i na prawą stronę. W gastroskopii, przekrwione błony śluzowe żołądka. Teraz ze słabym skutkiem..więc dołożyłem lek Contix 20 mg rano. POMOGŁO! Bóle się zmniejszyły , po trzech dniach ustąpiły. Jednakże myślę, że te leki być może się dublują. Dwa lata temu usunięty pęcherzyk żółciowy, USG bez zmian...poza marskością wątroby, po wyleczonym HCV. Rok temu Brachyterapia gruczołu krokowego z implantami stałymi ldr. Trochę tego jest.. Proszę o odpowiedź. Dariusz.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zarówno lek Dexilant, jak i Conti to leki należące do tej samej grupy leków, czyli inhibitorów pompy protonowej. Oznacza to, że ich działanie opiera się na blokowaniu wytwarzania kwasu solnego, by zminimalizować skutki choroby refluksowej i zgagi. Więcej informacji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ipp-sklad-i-dzialanie-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne.

Jeżeli zastosowanie obu leków przynosi ulgę, to prawdopodobnie oznacza, że właśnie podrażnianie przewodu pokarmowego sokami żołądkowymi jest przyczyną Pańskich dolegliwości, natomiast niewskazane jest dublowanie leków.

Proszę zwrócić się do gastroenterologa o ustalenie właściwego leczenia zgodnego z rozpoznaniem oraz wynikami Pańskich badań. Niewykluczone, że konieczne będzie powtórzenie badań przed wdrożeniem farmakoterapii, skoro dolegliwości się nasiliły, a wprowadzone leczenie nie przynosi efektu leczniczego.

Zachęcam do zapoznania się również z tym artykułem: https://zywienie.abczdrowie.pl/jak-leczyc-refluks.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.