Czy te leki można brać przez cały rok?

Czy leki IPP można brać przez cały rok? Mam przepuklinę rozworu przełykowego i bez nich po prostu nie funkcjonuje, ponieważ kwas wypala mi wręcz dziurę w przełyku. Staram się brać mesopral 20mg przez 2/3 miesiące max później zrobić miesiąc przerwy, żeby odnowić żołądek i powrócić. Ten miesiąc bez IPP to zawsze horror, ale z drugiej strony podczas stosowania tych leków, czuję taką dziwną pustkę w żołądku, że ten brak kwasu jednak wyjaławia wszystko. Dostaję czasami podczas brania mesopralu czy controlocu zajadów, co chyba świadczy o tym, że witaminy jednak mniej się wchłaniają.
MĘŻCZYZNA, 26 LAT ponad rok temu

Jak działa żołądek?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

niestety leczenie przepukliny rozworu przełykowego zazwyczaj jest leczeniem zachowawczym, polegającym właśnie na zastosowaniu leków zobojętniających kwas żołądkowy. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-rozworu-przelykowego.

Jeżeli, jak sam Pan mówi, nie jest Pan w stanie funkcjonować bez IPP, to robienie przerwy w ich zażywaniu nie jest wskazane. Przy długotrwałym leczeniu za pomocą inhibitorów pompy protonowej ważne są badania kontrolne – w tym badania czynności wątroby. Ponieważ przy stosowaniu leków z tej grupy może dojść do zaburzenia wchłaniania witaminy B12 również i poziom tej witaminy warto sprawdzić. Ponadto zmiana pH żołądka, czyli zmniejszenie jego kwasowości, może powodować zmianę składu flory bakteryjnej (dysbakterioza), co z kolei może powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe. O lekach z grupy IPP przeczyta Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/ipp-sklad-i-dzialanie-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne

O swoich wątpliwościach powinien Pan porozmawiać z lekarzem – gastroenterologiem, po przeprowadzeniu diagnostyki specjalista zadecyduje, czy IPP mają rzeczywiście negatywny wpływ na Pańskie zdrowie. Może także zadecydować o zmianie grupie leków hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego na inne. Proszę także pamiętać o odpowiedniej dieciehttps://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-chorobie-refluksowej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty