Czy te leki można brać przez cały rok?

Czy leki IPP można brać przez cały rok? Mam przepuklinę rozworu przełykowego i bez nich po prostu nie funkcjonuje, ponieważ kwas wypala mi wręcz dziurę w przełyku. Staram się brać mesopral 20mg przez 2/3 miesiące max później zrobić miesiąc przerwy, żeby odnowić żołądek i powrócić. Ten miesiąc bez IPP to zawsze horror, ale z drugiej strony podczas stosowania tych leków, czuję taką dziwną pustkę w żołądku, że ten brak kwasu jednak wyjaławia wszystko. Dostaję czasami podczas brania mesopralu czy controlocu zajadów, co chyba świadczy o tym, że witaminy jednak mniej się wchłaniają.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety leczenie przepukliny rozworu przełykowego zazwyczaj jest leczeniem zachowawczym, polegającym właśnie na zastosowaniu leków zobojętniających kwas żołądkowy. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/przepuklina-rozworu-przelykowego.

Jeżeli, jak sam Pan mówi, nie jest Pan w stanie funkcjonować bez IPP, to robienie przerwy w ich zażywaniu nie jest wskazane. Przy długotrwałym leczeniu za pomocą inhibitorów pompy protonowej ważne są badania kontrolne – w tym badania czynności wątroby. Ponieważ przy stosowaniu leków z tej grupy może dojść do zaburzenia wchłaniania witaminy B12 również i poziom tej witaminy warto sprawdzić. Ponadto zmiana pH żołądka, czyli zmniejszenie jego kwasowości, może powodować zmianę składu flory bakteryjnej (dysbakterioza), co z kolei może powodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe. O lekach z grupy IPP przeczyta Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/ipp-sklad-i-dzialanie-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne

O swoich wątpliwościach powinien Pan porozmawiać z lekarzem – gastroenterologiem, po przeprowadzeniu diagnostyki specjalista zadecyduje, czy IPP mają rzeczywiście negatywny wpływ na Pańskie zdrowie. Może także zadecydować o zmianie grupie leków hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego na inne. Proszę także pamiętać o odpowiedniej dieciehttps://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-w-chorobie-refluksowej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.