Czy lek mogę przyjmować na noc?

Dzień dobry, z powodu niskiego poziomu ferrytyny przyjmuje Tardyferon Fol. Mialam przyjmowac preparat na czczo, ale ponieważ moje śniadanie głównie składa się z nabiału, czy lek mogę przyjmować na noc? Ok. 3-4 godziny po kolacji?

Dzień dobry.Może Pani.Chodzi o to,zeby w górnej części przewodu pokarmowego nie było pokarmu,a tak jest godzinę przed jedzeniem lub 2 godziny po.Z drugiej strony przy zachowaniu tej zasady nie widzę przeszkód żeby lek zażywać przed śniadaniem z nabiałem.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

lek Tardyferon Fol może Pani przyjmować razem z posiłkiem – czyli przed lub w trakcie kolacji pod warunkiem, że nie będzie go Pani łączyć z produktami zawierającym duże stężenie cynku lub wapnia – czyli należy unikać zwłaszcza nabiału – oraz produktów z dużą ilością błonnika oraz produktów pełnoziarnistych. W takiej sytuacji warto zachować dwugodzinny odstęp – więc lek może Pani zażyć też przed kolacją, 2-3 godziny po obiedzie czy przed obiadem lub po śniadaniu. Odsyłam do artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/zelazo-w-diecie.

Natomiast posiłki bogate w warzywa oraz owoce mogą towarzyszyć przyjmowanemu lekowi – może je Pani śmiało łączyć, bo duża ilość witaminy C wpływa pozytywnie na wchłanialność żelaza, a zatem wpłynie korzystnie na działanie leku.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/ferrytyna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.