Czy można łączyć ze sobą oba suplementy?

Dzień dobry. 3,5 miesiąca temu urodziłam dziecko. Biorę suplementy Prenatal duo. Od jakiegoś czasu, garściami wychodzą mi włosy. Zakupiłam preparaty na skórę oraz Merz Spezial. Czy bezpiecznie jest łączyć ze sobą te suplementy?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zanim rozpocznie Pani stosowanie kolejnego suplementu diety warto wykonać badanie morfologiczne krwi. O ile żaden z tych suplementów stosowany w odosobnieniu nie powinien powodować nadwyżek witamin i minerałów w organizmie, tak stosowanie ich jednocześnie jest niewskazane.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na zawartość żelaza (a także witaminy D czy jodu), które jest pierwiastkiem toksycznym w nadmiarze. Kobiety powinny przyjmować około 10-20 mg żelaza na dobę (pod warunkiem braku niedokrwistości z niedoboru żelaza), natomiast sumując ilość tego pierwiastka z obu suplementów diety, otrzymujemy łącznie aż 35 mg żelaza. Oczywiście dodatkowo przyjmuje je Pani wraz z pożywieniem, co oznacza, że może dojść do kumulowania się żelaza w organizmie. Więcej informacji pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/nadmiar-zelaza.

Na poprawę kondycji włosów wpływają takie składniki jak cynk i biotyna, może je Pani kupić osobno, a także warto pamiętać, że jeżeli wypadają Pani włosy w okresie karmienia, to warto przede wszystkim uzupełnić niedobory wraz z dietą.

O witaminach na włosy oraz odpowiedniej diecie przeczyta Pani w naszym artykule: https://uroda.abczdrowie.pl/witaminy-na-piekne-wlosy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.