Czy mogę przyjmować te tabletki w czasie karmienia piersią?

Czy mogę przyjmować w czasie karmienia piersią tabletki merz spezial? Łykam także suplement femibion 2, ale karmię już rok i 3 miesiące i ponownie zaczęły mi bardzo wypadac wlosy, a na paznokciach pojawiają się białe plamko.

Redakcja abcZdrowie

Witam, tak, może Pani, ten suplement diety zawiera witaminy, które warto suplementować, ale proszę zwrócić uwagę, że oba preparaty – Femibion i Merz Spezial mają bardzo podobne składy, więc żeby uniknąć przedawkowania witamin, a w konsekwencji hiperwitaminozy, chyba lepiej byłoby jeden z nich odstawić. Femibion ma większą zawartość żelaza oraz cynku, a dodatkowo selen, jod i magnez. Merz Spezial zawiera dodatkowo większe stężenie biotyny, która ma korzystny wpływ na włosy, skórę i paznokcie – może zmniejszyć problem z wypadaniem włosów, jeśli wynika on z niedoboru biotyny. Białe plamki na paznokciach, czyli leukonychia, mogą być spowodowane niedoborami cynku, więc może Pani rozważyć suplementację zwłaszcza tym mikroelementem. Jest kluczowy dla włosów, paznokci, skóry oraz odporności. W preparacie Femibion jest go nieznacznie więcej, ale być może w Pani sytuacji to nadal zbyt mała dawka. Więcej o białych plamkach na paznokciach w naszym artykule, tam znajdzie Pani również sposoby na leczenie tej dolegliwości: https://uroda.abczdrowie.pl/biale-plamy-na-paznokciach. Z uwagi na to, że karmi Pani piersią, wskazane jest wykonanie podstawowych badań – morfologii oraz oznaczenia poziomu żelaza, ferrytyny, witaminy D3 oraz magnezu. Być może wskażą faktyczną przyczynę osłabienia kondycji Pani włosów oraz paznokci. Tutaj więcej o przyczynach wypadania włosów: https://uroda.abczdrowie.pl/problemy-z-wlosami. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.