Dlaczego mam nadmiar biotyny?

Dzień dobry, ty przy badaniu TSH moze wplywac biotyna?. Nie biore suplementow biotyny a caly czas mi wychodzi w badaniu tsh ze mam biotyne, dobrze sie odzywiam. Co mam zrobic zeby pozbyc sie nadmiaru biotyny?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nadmiar biotyny może występować często, zwłaszcza wśród kobiet. Nie zawsze wynika to z suplementacji, a może być spowodowane nadmierną podażą tej witaminy wraz ze spożywanymi produktami.

Biotyna, czyli witamina B7 rozpuszczalna w wodzie, wpływająca na przyswajanie dwutlenku węgla bierze udział w wielu ważnych procesach zachodzących w organizmie. Witamina ta bierze udział w przyswajaniu białek, aminokwasów, cukrów, kwasów tłuszczowych oraz związków lipidowych. Biotyna wpływa również, wraz z witaminą K. na prawidłowy proces krzepnięcia krwi. Poprzez udział w procesie produkcji keratyny, wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci.

Witamina B7 obecna jest szczególnie w takich produktach, jak: jaja, sery, migdały, wieprzowina, wątróbka, ryby oraz warzywa liściaste. Jest również zawarta w wielu syntetycznych suplementach diety.

Należałoby jednak zaznaczyć, że przyjmowanie biotyny może wpływać na wyniki badań hormonów tarczycy. Prawdopodobnie jej suplementacja oraz nadmiar w organizmie może zawyżać lub zaniżać wartość TSH, a także powodować zbyt małe wchłanianie syntetycznych hormonów tarczycy. Jest to o tyle ważne, zwłaszcza dla osób zmagających się z chorobą Hashimoto oraz niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy.

Zalecamy Pani wizytę u lekarza endokrynologa, aby pomógł odnaleźć przyczynę nadmiaru biotyny w Pani organizmie, a także możliwość jej wpływu na wyniki badań hormonalnych.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-h-biotyna

https://portal.abczdrowie.pl/biotyna-witamina-b7

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.