Czy mam odstawić w tej sytuacji Euthyrox?

W 6 tygodniu ciąży badania wykazały TSH na poziomie 3,4 (zalecane 0,01 do 2,32). Na podstawie zaleceń doktor ginekolog przyjmowałam raz dziennie lek Euthyrox N 25 przez 2 tygodnie i wykonałam ponownie badania hormonów tarczycy. Dziś (pierwszy dzień 13 tygodnia ciąży) odebrałam wyniki i wszystkie są prawidłowe tj. TSH na poziomie 0,861. Czy mogę odstawić Euthyrox czy przyjmować dalej? Przed ciążą wszystkie hormony tarczycy i jej USG było w porządku. Proszę uprzejmie o odpowiedź, pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani wszystkie niezbędne badania w ciąży, a lekarz monitoruje przedstawiane wyniki. To bardzo istotne, aby ciąża przebiegała prawidłowo, bez żadnych komplikacji, zarówno dla kobiety, jak i dziecka.

W ciąży, a zwłaszcza w początkowym jej okresie, często zdarza się sytuacja, gdzie dochodzi do niedoczynności tarczycy, bądź za małej produkcji hormonów przez ten gruczoł. Problemy z tarczycą w ciąży objawiają się głównie: zwiększeniem masy ciała, suchością skóry, uczuciem zimna, osłabieniem, czy problemami ze snem.

Bardzo ważne jest, aby znając wyniki hormonów, w miarę szybko zareagować, a w przypadku podwyższonego TSH, rozpocząć przyjmowanie syntetycznego hormonu tarczycy. Nieleczona niedoczynność tarczycy w ciąży, może prowadzić do wielu powikłań, głównie związanych z rozwojem mózgu dziecka, czy ryzykiem przedwczesnego porodu.

W Pani przypadku, została prawidłowo ustalona dawka syntetycznego hormonu, co poskutkowało obniżeniem poziomu TSH w surowicy krwi. Ten wcześniejszy wzrost hormonu, mógł być prawdopodobnie spowodowany reakcją tarczycy na ciążę i chwilowemu osłabieniu pełnionych przez nią funkcji w organizmie.

Zalecamy wizytę u lekarza endokrynologa, który sam podejmie decyzję o ewentualnym odstawieniu leku, czy wręcz przeciwnie – o jego kontynuacji. Prawdopodobnie, specjalista zmodyfikuje dawkę leku tak, aby była wystarczająca na ten okres ciąży.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy-czynniki-ryzyka-objawy-wplywa-na-matke-i-dziecko

https://zdrowie.parenting.pl/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.