Czy po ciąży mam odstawić lek a tarczycę?

Witam. Podczas ciąży brałam tabletki na tarczycę Letrox 75, wyniki były zawsze 3.6 czyli w normie. Jestem dwa tygodnie po porodzie, zrobiłam badanie tarczycy i przy ciągłym zażywaniu Letrox mam wynik sporo poniżej normy. Czy to oznacza ze powinnam odstawić tabletki i nie mam juz problemów z tarczycą ? Zaznaczam że przed coążą tarczyca była ok

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przede wszystkim należy przekonać się, czy faktycznie wyniki hormonów tarczycowych są poniżej normy – w tym wypadku warto wykonać badanie kontrolne – nie tylko TSH, ale także fT3 i fT4 – a następnie skonsultować je z internistą lub endokrynologiem.

Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-hormonow-tarczycy.

Natomiast jeżeli przed ciążą nie miałam Pani problemów z tarczycą i wyniki badań hormonalnych utrzymywały się w granicach norm adekwatnych do Pani wieku (czyli bliżej dolnej granicy – poniżej 3,00 mU/l), to prawdopodobnie wskazane jest odstawienie syntetycznej lewotyroksyny. Na ten temat powinna Pani jednak porozmawiać z lekarzem - do niego należy decyzja o zasadności odstawienia leków.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy-czynniki-ryzyka-objawy-wplywa-na-matke-i-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.