Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 1 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy po ciąży będę mogła odstawić ten lek?

Jestem w 26 tygodniu ciąży. Lekarz przepisał mi na czas ciąży Eutyrox 50 bo powiedział że moje tsh (3,790) bez ciąży byłoby ok ale jak na ciążę jest trochę za wysokie. Zażywać go od tygodnia. Czy rzeczywiście można ten lek zażywać tylko przez ciążę a potem już nie. Bo mam dopiero 20 lat i nie chciałabym go brać już do końca życia.
KOBIETA, 20 LAT 2 miesiące temu

Krwawienie i ból w ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

na tym etapie nie sposób odpowiedzieć na Pani pytanie. Wiele zdrowych kobiet, które nie chorowały i nie chorują na niedoczynność tarczycy, w trakcie ciąży borykają się z problemami endokrynologicznymi i muszą zażywać syntetyczną tyroksynę. U tych kobiet niedługo po porodzie dochodzi do ustabilizowanie gospodarki hormonalnej, co sprawia, że poziom TSH ma właściwy poziom, a stosowanie leków hormonalnych nie jest konieczne.

Proszę się zapoznać z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy-czynniki-ryzyka-objawy-wplywa-na-matke-i-dziecko.

W Pani przypadku TSH jest obecnie bardzo wysokie i nawet gdyby nie była Pani w ciąży, wskazana byłaby diagnostyka w kierunku niedoczynności gruczołu tarczowego. Na ten moment proszę jednak się nie przejmować i zażywać leki zgodnie z zaleceniami lekarza.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/hormony-tarczycy-rodzaje-badanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy