Zapytaj lekarza

7 4 2 , 8 4 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak często wykonywać TSH w ciąży?

Dzień dobry, na początku ciąży miałam robione tsh które wyszło 1,80 było to w 10tygodniu. Teraz jestem w 30 tygodniu i lekarz ani razu nie dał skierowania na badania tsh a słyszałam że powinno robić się je co trymestr. Czy jest się czym martwić?
KOBIETA, 28 LAT 8 miesięcy temu

Wstyd nie zapytać - ciąża bez opryszczki

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

tak, badanie TSH powinno być wykonywane co najmniej raz na trymestr w przypadku kobiet, które nie cierpią na zaburzenia pracy tarczycy. Jest to konieczne, ponieważ wartości TSH dla każdego trymestru ciąży są inne – w I TSH powinno oscylować między 0,01 do 2,32 mlU/ml, w II trymestrze – 0,1-2,35 mlU/ml, zaś w III – 0,1-2,65 mlU/ml. Więcej w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/tsh-w-ciazy-niskie-stezenie-wysokie-stezenie.

Kobiety, u których przed lub w trakcie ciąży zostanie zdiagnozowana niedoczynność lub nadczynność gruczołu tarczowego muszą kontrolować poziom TSH co 4 tygodnie, by na bieżąco korygować dawkę leku. Jest to istotne, ponieważ nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy przekłada się bezpośrednio na rozwój płodu.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to szerzej omawia ten problem materiał dostępny pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy-czynniki-ryzyka-objawy-wplywa-na-matke-i-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy