Czy wynik badania powinnam skonsultować z endokrynologiem?

Szanowni Państwo! Jestem w 5tym tygodniu ciąży; w ubiegłym tygodniu zrobiłam badania i wynik TSH odrobinę mnie zaniepokoił. Wynosi 2,1899 uIU/ml. Mój ginekolog stwierdził, że wynik jest prawidłowy, ale optymalne wartości wynoszą ponoć 1-1,5. Dodam, ze nigdy nie leczyłam się na choroby tarczycy, ale przed ciążą wyniki TSH oscylowały u mnie w okolicach 1. Czy wynik badania powinnam skonsultować z endokrynologiem? Kobieta 33 lata

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kobieta planująca ciążę powinna mieć poziom TSH nieprzekraczający 2,5 mIU/l, natomiast podczas I trymestru ciąży stężenie hormonu powinno wahać się pomiędzy 0,1 a 2,5 mIU/l, co oznacza, że mieści się Pani w tych widełkach. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/tsh-w-ciazy-niskie-stezenie-wysokie-stezenie.

Ponieważ jednak przed ciążą Pani TSH było niższe, natomiast fizjologicznie podczas I trymestru wydzielanie TSH się zmniejsza, może Pani skonsultować się z endokrynologiem. Ciąża ma niebagatelny wpływ na tarczycę nie tylko w kontekście prawidłowego rozwoju płodu, ale także w sensie zmian w obrębie samego gruczołu. Gonadotropina kosmówkowa wpływa na tarczycę podobnie jak sama tyreotropina, więc wraz ze wzrostem beta hCG TSH powinno maleć. I tak w II trymestrze ciąży, gdy hCG jest niższe niż w I trymestrze, poziom TSH może osiągać maksymalnie wartość 3,00 mIU/l, zaś w III trymestrze – 3,5 mIU/l.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy-czynniki-ryzyka-objawy-wplywa-na-matke-i-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.