Czy powinnam zapisać się do endokrynologa?

Witam, jestem w I trymestrze ciąży (9tc), niestety kontrolę u ginekologa mam za tydzień, a wydaje mi się, że mam za wysoki poziom hormonów tarczycy, jednak podawane w internecie normy są w innych jednostkach (być może są to jednostki tożsame, jednak nie mam wiedzy w tym temacie i wolę się upewnić). Wspomniany wynik TSH to 3.837 uIU/ml. Czy powinnam od razu zapisać się do endokrynologa? Pozdrawiam i dziękuję, Anna

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przede wszystkim gratulujemy Pani ciąży! To wyjątkowy czas przed Panią. Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania, aby ocenić stan funkcjonowania swojego organizmu, które mają znaczący wpływ na przebieg ciąży.

W czasie tak ważnego okresu powinno być wykonanych wiele ważnych badań, w tym również hormony tarczycy.

TSH jest jednym z podstawowych badań wykonywanych zarówno przed, jak i po zajściu w ciążę. Dzięki niemu można sprawdzić funkcjonowanie tarczycy, a także, czy występuje niedoczynność, czy nadczynność, które mogą być niebezpieczne dla płodu i przebiegu ciąży.

Dla kobiet planujących ciążę, poziom TSH nie powinien przekraczać 2,5. Natomiast w pierwszym trymestrze, poziom tego hormonu powinien oscylować w przedziale 1 - 2,5 mlU/l. W związku z tym, można by przypuszczać, że Pani wynik przekroczył granicę ustalonej normy. W takim wypadku, zalecamy Pani konsultację z lekarzem endokrynologiem, który zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz leczeniu i dawkowaniu syntetycznego hormonu tarczycy.

Na pewno będzie niezbędnym powtórzenie poziomu hormonów tarczycy w najbliższej przyszłości.

Życzymy Pani szczęśliwego rozwiązania i przebiegu ciąży!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://zdrowie.parenting.pl/badanie-tsh

https://zdrowie.parenting.pl/niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.