Czy ten wynik TSH ma negatywny wpływ na ciążę?

Dzień dobry Jestem w 10 tyg ciąży Odebrałam wyniki i TSH wyszło 3,33 Lekarz ginekolog przepisał mi wyrzucić N 50 który zażywam rano po 1 tabletce od 2 dni Jestem bardzo zaniepokojona wynikiem badania, czy mam powód do zmartwień i czy wypłynie to negatywnie na moje dziecko???? Dziękujęza odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wartość TSH dla pierwszego trymestru ciąży powinna wynosić poniżej 2,5mlU/ml, zatem u Pani ten poziom faktycznie jest za wysoki. W praktyce oznacza to przyjmowanie syntetycznej tyroksyny tak, by do końca tego trymestru poziom TSH we krwi był taki jak wskazałam, od II trymestru – poniżej 3mlU/ml. W tym celu konieczne jest stałe kontrolowanie poziomu hormonów tarczycy – przez cały okres ciąży, w celu ewentualnej korekty dawek leku. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/tsh-w-ciazy-niskie-stezenie-wysokie-stezenie.

Jest to bardzo istotne dla dobrostanu płodu i jego właściwego rozwoju – struktur kostnych, mózgu i układu nerwowego. Niedoczynność tarczycy w ciąży jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ może prowadzić także do odklejenia łożyska, poronienia lub porodu przedwczesnego. O zagrożeniach wynikających z niedoczynności tarczycy mówi ten artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/tsh-w-ciazy-niskie-stezenie-wysokie-stezenie.

Proszę się jednak nadmiernie nie martwić – ważne, że jest Pani pod kontrolą lekarską. Warto pamiętać, że wahania hormonalne i niedostatki funkcjonowania tarczycy w ciąży wcale nie są rzadką przypadłością. Regularne badania krwi i przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza powinny wystarczyć, by unormować poziom TSH, natomiast dla pewności może Pani skonsultować wyniki badań z endokrynologiem. Być może zainteresuje Panią również artykuł dotyczący badań hormonów tarczycy: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-hormonow-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.