Czy takie TSH mocno zagraża ciąży?

Od 8lat -niedoczynnosc tarczycy,od pol roku niedobory zelaza, jestem w ciazy(8tc) i przy kontrolnej wizycie dowiedzialam sie ze zelazo blokowalo tabletki na tarczyce, TSHskoczylo na ponad5, czy to zagraza ciazy?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

stężenie hormonu TSH w pierwszym trymestrze nie powinno przekraczać 2,5 mlU/ml. Zbyt wysoki poziom TSH w ciąży jest zagrożeniem zarówno dla matki, jak i dziecka.

W przypadku matki może doprowadzić do niedokrwistości, stanu przedrzucawkowego, nadciśnienia oraz odklejenia łożyska. Zwiększa również ryzyko wystąpienia krwotoków poporodowych.

Wysokie TSH może również wpłynąć na dziecko i być przyczyną niskiej wagi urodzeniowej oraz zaburzeń oddychania. W związku z tym powinna Pani jak najszybciej zwrócić się do lekarza, aby przepisał Pani leki na obniżenie poziomu TSH do wartości bezpiecznych w ciąży.

Temat ten został opisany w artykule, który znajduje się pod adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/tsh-w-ciazy-niskie-stezenie-wysokie-stezenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.