Czy takie TSH mocno zagraża ciąży?
Od 8lat -niedoczynnosc tarczycy,od pol roku niedobory zelaza, jestem w ciazy(8tc) i przy kontrolnej wizycie dowiedzialam sie ze zelazo blokowalo tabletki na tarczyce, TSHskoczylo na ponad5, czy to zagraza ciazy?

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam serdecznie,
stężenie hormonu TSH w pierwszym trymestrze nie powinno przekraczać 2,5 mlU/ml. Zbyt wysoki poziom TSH w ciąży jest zagrożeniem zarówno dla matki, jak i dziecka.
W przypadku matki może doprowadzić do niedokrwistości, stanu przedrzucawkowego, nadciśnienia oraz odklejenia łożyska. Zwiększa również ryzyko wystąpienia krwotoków poporodowych.
Wysokie TSH może również wpłynąć na dziecko i być przyczyną niskiej wagi urodzeniowej oraz zaburzeń oddychania. W związku z tym powinna Pani jak najszybciej zwrócić się do lekarza, aby przepisał Pani leki na obniżenie poziomu TSH do wartości bezpiecznych w ciąży.
Temat ten został opisany w artykule, który znajduje się pod adresem:
https://portal.abczdrowie.pl/tsh-w-ciazy-niskie-stezenie-wysokie-stezenie.