Czy taki poziom TSH jest bezpieczny dla ciąży?

Witam.Lecze się na niedoczynność tarczycy i mój aktualny wynik to 3.11 a dziś zrobiłam test ciążowy i wyszedł pozytwny!Czy aktualny wynik nie jest groźny dla ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sprawdzanie poziomu TSH w ciąży to jedno z podstawowych badań przyszłej mamy. Stężenie TSH nie jest jednak takie same przez całą ciążę. Poziom ten waha się w zależności od tego, w którym trymestrze jest ciężarna.

Za normę TSH w pierwszym trymestrze ciąży uważa się wynik znajdujący się pomiędzy 0,1 a 2,5 mlU/l. W Pani przypadku poziom ten został przekroczony, dlatego powinna Pani skontaktować się ze swoim lekarzem, który wdroży odpowiednie leczenie mające na celu obniżenie tej wartości.

Jest to istotne, ponieważ zbyt wysoki poziom TSH w ciąży stanowi zagrożenie nie tylko dla matki, ale również dla dziecka. Wśród możliwych negatywnych skutków dla ciężarnej wymienić można: anemię, odklejenie łożyska, nadciśnienie czy stan przedrzucawkowy, natomiast w przypadku dziecka może to być niska masa urodzeniowa lub zaburzenia oddychania.

Tematyka ta została poruszona w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/tsh-w-ciazy-niskie-stezenie-wysokie-stezenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.