Czy ten poziom TSH zagraża ciąży?

Dzien dobry. Jestem w 11tygodniu ciąży. Wczoraj na wizycie u ginekologa dowiedziałam się, że moje tsh jest za wysokie (3,56). Dostałam euthyrox 25. Bardzo się boję czy taki wynik nie zaszkodził dziecku? Czy leczenie nie jest wprowadzone zbyt późno. Monika 41 lat.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za zadane pytanie. Domyślam się, że informacja wysokim poziomie TSH mocno Panią zaniepokoiła.

TSH (tyreotropina) jest wydzielany przez przysadkę w celu regulacji pracy tarczycy pod kątem wydzielania optymalnej ilości hormonów. Te z kolei sterują całym organizmem. Okres ciąży jest szczególnie ważny, wówczas wzrasta zapotrzebowanie na hormony tarczycowe. Jest to pewien test sprawności tarczycy i zdarza się, że organ do tej pory funkcjonujący prawidłowo, nie nadąża z prawidłowym wytwarzaniem hormonów.

Zaleca się, by TSH kobiety w pierwszym trymestrze ciąży mieściło się w przedziale 0,1–2,5 mIU/l. W drugim trymestrze będą to widełki 0,2–3 mIU/l. Po 7 miesiącach poziom tyreotropiny stabilizuje się i zazwyczaj osiąga poziom 0,3–3 mIU/l. Tak powinno pozostać do końca ciąży.

Euthyrox jest to sztuczna lewotyroksyna, która ma za zadanie uzupełnić niedobory organizmu i w tym wypadku posłużyć prawidłowemu rozwojowi dziecka w łonie matki. Proszę się nie martwić. Bardzo dobrze, że lekarz wychwycił tę nieprawidłowość na początku ciąży i rozpoczęła Pani farmakoterapię, czyli ryzyko niepowodzenia położniczego z tego powodu zostało zminimalizowane. Na rozwój płodu wpływa ogromna ilość czynników i niezwykle trudno jest określić, chociażby na zasadzie prawdopodobieństwa, jak bardzo pojedyncza zmienna wpłynęła na Pani dziecko. Jeśli nie oznaczała Pani poziomu TSH wcześniej, jest również prawdopodobne, że na początku ciąży było poprawne, a z powodu wzrastającego zapotrzebowania na lewotyroksynę organizmu, który „karmi” teraz dwie osoby – jego poziom się podniósł.

Teraz poziom TSH powinien być regularnie kontrolowany przez cały okres ciąży. Oczywiście Pani powinna być pod stałą opieką lekarza ginekologa.

Pozdrawiam ciepło i życzę spokojnego czasu ciąży, a na jej końcu radości ze spotkania z małym, zdrowym człowiekiem.

Tutaj może Pani więcej przeczytać na opisywane wyżej tematy:

https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszone-tsh-przyczyny-niskie-tsh

https://parenting.pl/czy-nalezy-leczyc-niedoczynnosc-tarczycy-w-ciazy

https://parenting.pl/tarczyca-a-ciaza

https://portal.abczdrowie.pl/tsh-w-ciazy-niskie-stezenie-wysokie-stezenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.