Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 6 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mam martwić się tym tsh w ciąży?

Witam , jestem w 9 tygodniu ciazy moje tsh to 2, 679 moj lekarz prowadzacy nie zlecil dalszych badan . Czy powinnam sie martwic, isc do innego lekarza ? Prosze o pomoc
KOBIETA, 39 LAT 12 miesięcy temu

Stosowanie leków przeciwdepresyjnych w ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, hormon TSH odpowiedzialny jest za prawidłowe działanie gruczołu tarczowego i wydzielanych przez niego hormonów. Można więc powiedzieć, że również odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, a w czasie ciąży – płodu. Dlatego tak ważne, by w ciąży badać poziom TSH regularnie. Dla każdego trymestru – podobnie jak dla różnych płci czy grup wiekowych – normy są inne. Niestety są też dość płynne, więc często ich interpretacja należy do lekarza, biorącego pod uwagę również inne czynniki. W I trymestrze ciąży mówi się o normach 0,01 do 2,32 mlU/l. Więcej na temat norm TSH w ciąży w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/tsh-w-ciazy-niskie-stezenie-wysokie-stezenie. W związku z tym, że Pani wynik nieznacznie przekracza górną granicę sugerowałabym powtórzenie badania i skontaktowanie się z endokrynologiem. Tutaj jeszcze ważna sugestia naszego eksperta, proszę się z nią zapoznać: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pytanie-o-normy-tsh-w-ciazy. Proszę pamiętać, że utrzymanie właściwych poziomów hormonów tarczycy w okresie ciąży jest szczególnie istotne, ponieważ nieleczona niedoczynność tego gruczołu zwiększa ryzyko poronienia, anemii, nadciśnienia ciążowego oraz krwawienia poporodowego. Bardzo ważne jest prawidłowe funkcjonowanie tarczycy w I trymestrze ciąży, kiedy kształtują się ważne dla życia płodu organy oraz ośrodkowy układ nerwowy. Inne istotne informacje o niedoczynności tarczycy w ciąży w naszym artykule: https://parenting.pl/niedoczynnosc-tarczycy-a-ciaza. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy